MAN TGE dostępny w wersji 5,5 ton 4x4

MAN TGE 5 ton

Nowe warianty MAN TGE są już gotowe do produkcji. 

 

MAN Truck & Bus oferuje teraz indywidualnie skonfigurowane pojazdy z napędem na wszystkie koła o całkowitej masie dopuszczalnej w przedziale od 3,0 do 5,5 ton.

Dotychczasowy program lekkich samochodów dostawczych z napędem na wszystkie koła w wersji podwozia, furgonu lub minibusu został teraz rozszerzony o pojazdy o maksymalnej masie dopuszczalnej od 5,0 do 5,5 ton. Pięciotonowa ciężarówka 4x4 została zaprojektowana przez MAN wspólnie z austriacką firmą Oberaigner.

Pojazdy MAN TGX 5t 4x4 są przeznaczone głównie do stosowania w straży pożarnej, jako pojazdy ratunkowe i techniczne, transportery komunalne, pojazdy budowlane, ale także jako sprawnie poruszające się w terenie samochody kempingowe i małe busy wymagające dużego obciążenia.

Wspólną cechą nowych pojazdów o maksymalnej masie dopuszczalnej od 5,0 do 5,5 ton jest stały system napędu na wszystkie koła obejmujący jednostopniowy napęd osi przedniej i zainstalowaną między osiami trzywałkową przekładnię różnicową zapewniającą rozkład sił odpowiednio do obciążenia (mechanizm różnicowy Torsen). W przypadku zmniejszenia trakcji na jednej z osi następuje automatycznie, bez opóźnień przesłanie większego momentu obrotowego na drugą oś.
Podstawę adaptacji stanowią produkowane seryjnie furgony TGE i podwozia TGE z napędem tylnym, osią tylną o przełożeniu 4,7 do 1, kołami bliźniaczymi i najmocniejszym silnikiem wysokoprężnym o pojemności skokowej 2,0 litrów i mocy 130 kW (177 KM) oraz momencie obrotowym 410 Nm. Dostępne są, między innymi: sześciostopniowa manualna skrzynia biegów i ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów oraz rozstawy osi 3.640 lub 4.490 milimetrów. Furgony TGE mogą być wyposażone także w pojedyncze ogumienie super single.

Instalacja napędu na wszystkie koła nie wymagała podniesienia poziomu pojazdu, dzięki czemu wysokość schodka przy wejściu pozostaje niezmieniona, co stanowi istotną zaletę, między innymi, w przypadku ambulansów i małych busów. Opcjonalnie możliwe jest jednak podniesienie poziomu pojazdu o 30 mm w celu zwiększenia prześwitu nad ziemią.
Mimo adaptacji obciążenie użytkowe pozostaje niemal w pełni utrzymane, gdyż system napędu na wszystkie koła zwiększa masę własną pojazdu jedynie o ponad 30 kilogramów. I tak na przykład pojazd TGE o całkowitej masie dopuszczalnej 5,5 ton z pojedynczą kabiną, krótkim rozstawem osi i silnikiem o mocy 177 KM zapewnia doskonałe obciążenie użytkowe wynoszące ponad 3370 kg.

Dotychczasowa oferta napędu na wszystkie koła w segmencie vanów kończyła się na maksymalnej masie dopuszczalnej 4 ton. Nadal będzie to inteligentny system napędu na wszystkie koła, który w momencie spadku trakcji reaguje automatycznie w ciągu 0,084 sekundy, zmieniając normalny pojazd z napędem przednim w pojazd napędzany na wszystkie koła.

Przeczytaj też:
MAN chce podnieść rentowność. Planowana jest restrukturyzacja spółki

Koncern MAN Truck & Bus produkujący ciężarówki i autobusy zamierza zwolnić do 9,5 tys. osób, czyli jedną czwartą pracowników.

 

Pietro Zollino nowym szefem komunikacji w MAN Truck Bus

Pietro Zollino wrócił z USA, gdzie był wiceprezesem ds. Komunikacji Vw Group.

 

MAN TGE w służbie Komendy Stołecznej Policji (zdjęcia)

Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji odebrali 23 ambulanse MAN TGE.

 

Volkswagen wprowadza nową linię samochodów ciężarowych - Meteor

Volkswagen ogłosił uruchomienie nowej linii ciężkich samochodów o nazwie Meteor. Dwa nowe modele to Volkswagen Meteor 28.460 i Volkswagen Meteor 29.520.

 

Ford Polska z nowym prezesem

Ford Polska informuje, że z dniem 1 września 2020 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa i dyrektora zarządzającego.

 

Elektryczny MAN TGE do transportu pieniędzy ma zasięg do 130 kilometrów

Pierwszy na świecie opancerzony furgon do transportu pieniędzy z napędem elektrycznym został na początku sierpnia przekazany klientowi.

 

MAN Truck otwiera kolejny serwis na Ukrainie

W dniu 26 sierpnia br., na Ukrainie, otwarto ósme centrum serwisowe MAN Truck & Bus Agrotrakservice. Punkt znajduje się w Żytomierzu.

 

Ciągniki MAN TGX nowej generacji przybyły na Ukrainę

Na Ukrainie pojawiła się flota demonstracyjnych ciężarówek MAN Truck & Bus.

 

Najlepsza ciężarówka, najlepszy van i najlepszy autobus w Niemczech

Marka pojazdów MAN wygrywa 10 kategorii w konkursie ETM Awards 2020.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL