Lidl Szwajcaria wspiera badania nad gazem syntetycznym do napędu ciężarówek

Volvo Trucks Lidl

Lidl Switzerland zamierza w przyszłości użytkować swoje ciężarówki bez paliw kopalnych, opierając się m.in. na odnawialnym gazie syntetycznym jako źródle energii.

 

Oprócz biogazu, który jest wytwarzany z surowców pochodzących z odpadów organicznych, obecnie w centrum uwagi znajduje się gaz syntetyczny. Dlatego Lidl Switzerland wspiera najnowszy projekt Empa "move", czyli instalacji do produkcji syntetycznego metanu z wodoru i dwutlenku węgla z atmosfery.

Do 2030 roku Lidl Szwajcaria chce dostarczać swoje towary do wszystkich swoich sklepów bez korzystania z paliw kopalnych. Aby osiągnąć ten cel, niezbędny jest postęp technologiczny i współpraca między badaniami, przemysłem i władzami. W ramach projektu "Goodbye Diesel" Lidl Switzerland zainwestował już w infrastrukturę do stosowania skroplonego gazu ziemnego (LNG). W przyszłości infrastruktura ta powinna być zasilana gazem odnawialnym. Oznacza to, że kopalny olej napędowy można w zrównoważony sposób zastąpić w transporcie towarów.

Lidl Switzerland nawiązał współpracę z Empa i wspiera rozwój nowego typu elektrowni typu "power-to-gas". Empa, we współpracy z partnerami ze świata nauki, przemysłu i sektora publicznego, od kilku lat bada i demonstruje kilka sposobów mobilności, które powinny umożliwić zastąpienie w przyszłości paliw kopalnych. Oprócz elektromobilności naukowcy z Empa skupili się w ostatnich latach na mobilności wodoru i w tym kontekście zbudowali pierwszą stację tankowania wodoru w Szwajcarii. Kolejnym krokiem jest tzw. proces fermentacji beztlenowej,

Energia odnawialna pochodząca ze słońca lub energii wodnej i wiatrowej jest bardzo niestabilna i niekoniecznie występuje, gdy istnieje zapotrzebowanie na rynku. Aby nadwyżka energii mogła być tymczasowo użyteczna, należy ją przetworzyć, a tym samym umożliwić jej przechowywanie. Gaz syntetyczny umożliwia magazynowanie tej energii w sieci gazowej i wykorzystanie jej w razie potrzeby. Potencjał energetyczny technologii "power-to-gas" jest ogromny - zarówno w Szwajcarii, jak i na całym świecie. Odnawialny skroplony gaz syntetyczny można transportować w opłacalny sposób, korzystając z istniejącej infrastruktury, mechanizmów handlowych.

Przeczytaj też:
Czy Niemcy zwiększą masę pojazdów ciężarowych z 40 do 44 ton?

Projekt 21 stowarzyszeń przemysłowych i handlowych wydaje się sensowny, gdyż oprócz efektywniejszego transportu mozna znacznie ograniczyć emisję CO2, o co walczy UE.

 

Stacja LNG dla ciężarówek w podwrocławskich Bielanach

W Bielanach Wrocławskich otwarto pierwszą w Polsce komercyjną stację Shell LNG dla samochodów ciężarowych.

 

Sto nowych IVECO Stralis Natural Power z napędem CNG

IVECO wygrało przetarg na największe zamówienie ciężarówek na gaz ziemny w Ameryce Południowej.

 

Na Pomorzu powstanie pierwsza publiczna stacja tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG

Punkt tankowania LNG powstanie w Lęborku, najpóźniej do lutego 2021 roku.

 

Czy bum na ciężarówki gazowe się skończy? Unia krytykuje zwolnienie z Myta ciężarówek LNG i CNG

Przypadek brzmi trochę groteskowo, jednak to całkiem realna wiadomość. Chodzi o niemieckiego ministra transportu Andreasa Scheuera.

 

LNG – tania i czysta przyszłość transportu ciężkiego

Popularyzacja paliw alternatywnych w transporcie ciężkim, to ze względu na europejskie regulacje środowiskowe, nieodległa przyszłość.

 

Nowe technologie w nowych samochodach. Co i kiedy obowiązkowo

Nowe systemy dostępne na rynku mają się przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i liczby rannych na naszych drogach. W 90 proc. za wypadki odpowiada błąd kierowcy.

 

Ciężarówka lotniskowa uderzyła w samolot

W dniu 1 sierpnia br. na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo Aeroflotu Airbus A321 uległ uszkodzeniu zderzając się z lotniskową ciężarówką.

 

Stacje LNG Citronex przyjmą zapłatę kartą DKV

Operator kart paliwowych DKV, poszerza sieć punktów, w których można płacić kartą. Dotyczy to stacji tankowania gazu ziemnego.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL