Paliwo do ciężarówek bezpośrednio ze spalin

Actros Polska

Badacze w Szwajcarii opatentowali nową koncepcję, która zmniejszyłaby emisję CO2 z samochodów ciężarowych o prawie 90%.

 

Chodzi wychwytywanie CO2 bezpośrednio ze spalin, przekształcanie ich i przechowywanie w postaci płynnej na pokładzie pojazdu. Następnie ciekłe CO2 można zamienić z powrotem w paliwo.

Pracownicy politechniki w Lozannie proponują bezprecedensowe rozwiązanie mające na celu redukcję emisji związanych z tym sektorem: najpierw spaliny pojazdu są zbierane do pojemnika i chłodzone, woda jest oddzielana od gazów. Aby oddzielić CO2 od innych gazów (azotu i tlenu), przechodzi przez system adsorpcji z modulacją temperatury, przy użyciu materiałów lub adsorbentów opartych na strukturach metalowo-organicznych (MOF), specjalnie zaprojektowanych do pochłaniania CO2. Po nasyceniu CO2 materiał ten jest podgrzewany, aby wyekstrahować czysty CO2. Szybkoobrotowe turbosprężarki opracowane przez laboratorium Jürga Schiffmanna w EPFL Neuchâtel wykorzystują ciepło z silnika do sprężania CO2 i nadania mu płynności. Tak przygotowane CO2 jest przechowywane w zbiorniku. Można je przekształcić w paliwo konwencjonalne na konkretnej stacji, używając zielonej energii elektrycznej.

Cały proces odbędzie się w kapsule o wymiarach 2 mx 0,9 mx 1,2 m, umieszczonej za kabiną kierowcy. Waga kapsuły stanowi zaledwie 7% ładowności pojazdu.

Obliczenia naukowców wskazują, że ciężarówka zużywająca 1 kilogram konwencjonalnego paliwa wyprodukowałaby 3 kg ciekłego CO2, a przemiana przebiega bez utraty energii.

Jeśli chodzi o 10% emisji CO2 niepodlegających recyklingowi, naukowcy proponują zrównoważyć je za pomocą biomasy.

Teoretycznie system ten mógłby działać dla wszystkich typów pojazdów ciężarowych, autokarów, a nawet statków. Zaletą tego systemu na poziomie przemysłowym jest to, że w przeciwieństwie do rozwiązań elektrycznych lub wodorowych pozwala on na zachowanie floty konwencjonalnych pojazdów ciężarowych, które już poruszają się po naszych drogach, i uczynienie ich neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

Przeczytaj też:
Odszkodowanie za przestój - jak wyliczyć jego wartość?

Odszkodowanie za przestój pojazdu z ubezpieczenia OC sprawcy obejmuje kompensację szkody w postaci wszystkich utraconych korzyści, których przedsiębiorca nie uzyskał, w związku z uszkodzeniem pojazdu i niemożliwością realizacji zleceń transportowych.

 

Odszkodowanie za utracony zysk nieplanowanym przestojem pojazdu

Odszkodowanie za utracony zysk, czyli kompensacja strat firmy transportowej spowodowanych nieplanowanym przestojem pojazdu.

Co to jest SENT i jakich transportów dotyczy?

System SENT to skrót od System Elektronicznego Nadzoru Transportu. Został on stworzony, by rejestrować tzw. towary wrażliwe, czyli, na przykład, paliwo, alkohol, czy tytoń.

 

Nowe obciążenia dla przewoźników - kosztowny pomysł nowego zarządcy Myta

Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) jest od początku lipca zarządzany przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

 

Ruptela – kolejne ułatwienia dla polskich przewoźników

Ruptela, jeden z liderów rynku telematycznego w Europie, oferujący rozwiązania GPS i szczegółowego monitoringu floty, otwiera swoje biuro w Polsce. Co to oznacza dla polskich klientów?

 

Cztery firmy ubezpieczeniowe otrzymały wezwania od Rzecznika Finansowego

Czterech czołowych ubezpieczycieli - posiadających łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych - otrzymało wezwania Rzecznika Finansowego o zaniechanie stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych.

 

Fixly - aplikacja mobilna ze zleceniami dla kierowców

Ważnym czynnikiem rozwoju branży transportowej w najbliższych latach jest dalszy postęp w zakresie digitalizacji i zamawiania usług online.

 

Wjazd do Grecji - kierowcy ciężarówek muszą się zarejestrować

Od 1 lipca 2020 r. osoby wjeżdżające do Grecji musiały dokonać wstępnej rejestracji online.

 

driveMybox - rusza pierwsza cyfrowa platforma do transportu kontenerów

Start-up z Hamburga specjalizuje się w transporcie kontenerów na samochodach ciężarowych, łącząc w ten sposób wszystkie strony zaangażowane w łańcuch transportowy.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL