Stacje LNG Citronex przyjmą zapłatę kartą DKV

Citronex LNG

Operator kart paliwowych DKV, poszerza sieć punktów, w których można płacić kartą. Dotyczy to stacji tankowania gazu ziemnego.

 

- Jako firma, której szczególnie bliskie są kwestie środowiskowe, już pięć lat temu zaczęliśmy inwestować w poszerzanie akceptacji karty o stacje LNG. Dziś kolejni klienci decydują się na zakup flot na gaz ziemny, liczących nawet kilkadziesiąt pojazdów - mówi Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service.

Przewoźników kusi niższa cena gazu w stosunku do oleju napędowego. W pierwszej połowie br. średnie ceny za litr LNG wahały się od 0,67 euro w Estonii do 1,05 euro we Francji. Oszczędności mogą więc wynieść, w zależności od klasy wagowej, od 9,3 nawet do 18,7 centa za kilometr w porównaniu z pojazdem z silnikiem Diesla Euro 6. Do zmian zachęca też polityka kolejnych państw. Na przykład Austria podejmuje kroki na rzecz popularyzacji gazu ziemnego w transporcie. Od 1 stycznia br. LNG nie podlega tam już podatkowi od paliw kopalnych. 

Pierwsze stacje LNG w Polsce

Najbardziej rozwinięta infrastruktura stacji LNG dostępnych na kartę DKV znajduje się we Włoszech, Holandii i we Francji. Kolejne są Niemcy, Estonia i Belgia. W niektórych krajach kartami można płacić w większości dostępnych punktów, jak np. w Holandii - na 18 z łącznej liczby 24 stacji. Do sieci DKV włączamy przede wszystkim stacje LNG położone w głównych korytarzach transportowych.

- To samo dotyczy Polski, gdzie już wkrótce kartą DKV będzie można zapłacić na stacji Citronex w Zgorzelcu - mówi Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service.
U nas w kraju pierwsze inwestycje podejmują firmy, które zdecydowały się na zakupy dużych flot LNG.  Jedną z nich jest Citronex, który na dziś dysponuje flotą 10 ciągników LNG, a na koniec lipca dołączy kolejne 20. Dzięki dalekim zasięgom pojazdów, firma realizuje przy ich użyciu zlecenia na terenie całej Europy. Na swojej stacji w Zgorzelcu - pod marką Dyskont Paliwowy - Citronex jeszcze w tym roku zbuduje dwa podwójne dystrybutory LNG, przy których w jednym momencie będzie możliwe tankowanie czterech ciężarówek. Kierowcy będą mogli obsługiwać je sami, bądź skorzystać z pomocy personelu. Operator buduje obecnie zbiorniki LNG o pojemności 80 metrów sześciennych, sięgające 16 m wysokości. 

Samochody na gaz ziemny zwolnione z opłaty drogowej

Zainteresowanie pojazdami zasilanymi LNG ma związek z niemiecką ustawą, która dotyczy zwolnienia samochodów ciężarowych (pow. 7 t. DMC) zasilanych gazem ziemnym LNG lub CNG z opłaty MAUT. Zwolnienie zostało przedłużone do 31 grudnia 2023 r.

 

Przeczytaj też:
Grupa Żywiec rozpoczyna współpracę z OMEGA Pilzno. Piwo będą wozić ciężarówki LNG

W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech IVECO Stralis NP napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Celem wspólnego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

 

Niemcy jadą na gazie

Zainteresowanie przewoźników ciężarówkami napedzane gazem gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

 

Strzeżony parking TIR ze zdalną rezerwacją miejsc

Parking PORT 2010 (Żarska Wieś) już otwarty.

 

Przedłużenie zwolnienia ciężarówek na gaz ziemny z opłat za przejazdy autostradami

IVECO z satysfakcją przyjmuje decyzję niemieckiej komisji parlamentarnej ds. transportu o przedłużeniu zwolnienia samochodów ciężarowych zasilanych gazem ziemnym z opłat za przejazdy autostradami.

 

Nowa stacja tankowania LNG w Niemczech

Firma NOVATEK Green Energy poinformowała o otwarciu drugiej w Niemczech stacji tankowania LNG.

 

Nowe samochody Scania dla wrocławskiej firmy ENERIS

Firma ENERIS z Wrocławia zakupiła pojazdy Scania P z silnikami o mocy 280 KM 4x2 z zabudową bramową lub hakową oraz P 410 KM 6x2 z zabudową hakową i hakową z żurawiem hydraulicznym.

 

Powstała nowa stacja LNG. Na miejscu parking dla ciężarówek i węzeł sanitarny

W dniu 27 lutego 2020 r. w Krzywej odbyło się uroczyste otwarcie stacji tankowania skroplonego gazu ziemnego (LNG).

 

Nowa inwestycja Citronexu w Gubinku

Firma kontynuuje współpracę franczyzową z koncernem BP.

 

Ciężarówki LNG w Holandii taniej

W Holandii ogłoszono nowy program obniżki cen dla skroplonego gazu ziemnego (LNG).

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL