MAN-a eTGE na testach w GEFCO Polska

MAN eTGE

GEFCO Polska prowadzi testy w pełni elektrycznego auta dostawczego MAN eTGE.

 

Pojazd jest używany w transportach dla klientów GEFCO Special oraz w dystrybucji lokalnej, koordynowanej przez oddział GEFCO w Psarach koło Będzina. Testy pojazdów bezemisyjnych jako zielonej alternatywy dla aut spalinowych wpisują się plan GEFCO, który zakłada obniżanie wpływu logistyki na środowisko oraz sprawdzanie nowych rozwiązań dla transportu, opartych o paliwa alternatywne.

Decyzji o wyborze MAN eTGE do testów drogowych sprzyjał fakt, że GEFCO jest operatorem logistycznym MAN w Polsce i Europie. Elektryczny MAN eTGE przewozi ładunki dla klientów GEFCO z wielu branż, a waga transportowanych towarów waha się od jednego do kilkuset kilogramów. Większość ładunków trafia do jednego z kluczowych klientów GEFCO Special w Będzinie, skąd również odbierane są towary, które trafiają do magazynu przeładunkowego GEFCO w Psarach. W pełni elektryczny MAN jest używany również w codziennym zabezpieczaniu załadunków i rozładunków klientów GEFCO w okolicy Katowic.

- Test w pełni elektrycznego i zeroemisyjnego MANa eTGE prowadzi dywizja GEFCO Special, która zajmuje się transportem ładunków pilnych, niestandardowych oraz wszelkich innych przesyłek wymagających specjalnego traktowania. Wiele operacji realizujemy przy użyciu pojazdów dostawczych, a możliwość wykonywania codziennych transportów przy zerowej emisji, braku hałasu oraz z korzyścią dla środowiska jest atrakcyjną perspektywą dla operatora logistycznego takiego jak GEFCO. Z jednej strony oczekujemy obniżenia kosztów dostaw, a z drugiej priorytetem jest dla nas środowisko - mówi Arkadiusz Skorupa, kierownik Transportów Całopojazdowych Krajowych w GEFCO Polska.

Zespół GEFCO Special podczas testów monitoruje codzienną eksploatację pojazdu. Dane dostarcza pokładowy system telematyczny MAN eTGE a jednocześnie kierowca prowadzi kartę testową pojazdu, w której opisuje przebiegi, czasy ładowania i dodatkowe spostrzeżenia z eksploatacji. Samochody elektryczne są nadal droższe w zakupie od modeli konwencjonalnych, ale jak podkreśla producent pojazdu, różnicę w koszcie zakupu można odzyskać w ciągu zaledwie kilku lat, w zależności od
przebiegu, planowanego wykorzystania i poziomu współfinansowania przez państwo.

Bezemisyjny MAN eTGE napędzany jest przez wydajny silnik elektryczny o maksymalnej mocy 100 kW (136 KM) i momencie obrotowym 290Nm dostępnym już od startu pojazdu. Samochód zasila akumulator litowo-jonowy o pojemności 36 kWh wbudowany w ramę pojazdu. MAN eTGE jest ładowany z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, jak również poprzez rekuperację podczas hamowania. MAN eTGE ma zasięg do 173 km (według NEDC), a jego szybkie ładowanie do 80% za pomocą złącza CCS 40 kW trwa 40 minut. Alternatywnie pojazd można ładować pojazd za pomocą dowolnego standardowego
gniazda 230 V.

Testy MAN eTGE odbywają się równolegle do bieżącej współpracy GEFCO, lidera logistyki dla branży motoryzacyjnej, z producentem pojazdów użytkowych z charakterystycznym lwem w logo. Współpraca MAN i GEFCO w Polsce rozpoczęła się w 2018 roku. Obecnie GEFCO odpowiada za dostawy części i komponentów motoryzacyjnych do zakładu MAN w Starachowicach oraz zarządza transportami drogowym od dostawców MAN z całej Europy do Polski.

Przeczytaj też:
Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje nowego mini-kampera

Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje pierwsze rysunki i informacje na temat modelu będącego następcą VW Caddy Beach.

 

Volkswagen Grand California - samochód z polskiej fabryki

Powstająca w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni Grand California, jest bez wątpienia największym pojazdem kempingowym oferowanym przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze.

 

Redukcje zatrudnienia w Scania. Tysiące miejsc pracy jest zagrożonych

Zapotrzebowanie na ciężarówki i autobusy drastycznie spadło.

 

Nowe inspekcyjne radiowozy MAN TGE są już w Katowicach. Co znajduje się w samochodach?

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, w siedzibie AMZ Kutno, odbyło się uroczyste przekazanie 32 samochodów MAN TGE dla GITD. Cztery samochody pełnią już służbę w WITD w Katowicach.

 

Pierwsze nowe MAN-y TGX wyjeżdżają z fabryki

Fabryka MAN Truck & Bus w Monachium, która obecnie produkuje nowy model MAN TGX, wydaje już pierwsze ciężarówki.

 

Można już zamawiać Mercedesa eSprintera

Mercedes-Benz Vans rozpoczął zbieranie zamówień na elektrycznego Sprintera.

 

Volkswagen Samochody Dostawcze podsumowuje projekt wypożyczania samochodów dostawczych na minuty

W sierpniu 2019 r. Volkswagen Samochody Dostawcze nawiązał współpracę z operatorem usług carsharingowych 4Mobility, w ramach której oferowali klientom krótkoterminowy najem samochodów dostawczych.

 

Punkty serwisowe MAN w Hiszpanii udostępniają każdemu kierowcy miejsce do odpoczynku, kawę i przekąski

Café en MAN - pod tym hasłem kryje się sieć miejsc, w których kierowcy ciężarówek znajdą dla siebie miłe niespodzianki.

 

Volkswagen Samochody Dostawcze wydłuża okresy gwarancyjne na nowe samochody, ale nie dla wszystkich aut

Wydłużona gwarancja dotyczy wszystkich wersji modeli Amarok, Caddy, T6/T6.1 oraz Crafter.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL