Nowy Kamaz droższy od MAN-a i DAF-a?

Kamaz-54901

Debiut handlowy nowej generacji ciężarówek Kamaz 54901 mamy już za sobą. Mozna więc oficjalnie zacząć się doszukiwać spójności rosyjskiej ciężarówki z niemiecką myślą tecghniczną, którą (w tym przypadku) reprezentuje Mercedes-Benz Actros.

 

Producent nie ukrywa podobieństw. Nawet kabiny obu ciężarówek są prawie identyczne. Są one produkowane w tym samym wspólnym zakładzie zbudowanym we współpracy z Daimlera w Rosji. Ile zatem Actrosa w nowym Kamazie?

Daimler posiada obecnie 15% udziałów w firmie Kamaz. W 2016 r., aby umocnić swoją pozycję na rynku rosyjskim Niemcy zdecydowali się na ściślejsze partnerstwo z Kamazem, w ten sposób powstała fabryka Daimler-Kamaz Rosja.

Kamaz 54901 jest pierwszym dzieckiem owej współpracy nowej gamy modeli K5, zaprezentowanej jako koncepcyjny już w 2017 roku. Jednak dopiero teraz model ten wszedł do seryjnej produkcji. Co zyskał Daimler, wchodząc we współpracę z Kamazem, można się domyślać. Kamaz zaś liczy na eksport swoich ciężarówek za granicę i konkurowanie z markami zachodnimi, a na pewno z modelem Ford X-Max.

Z Mercedesa nowy Kamaz 54901 przejął kabinę, ale wnętrze kabiny jest owocem rosyjskiej myśli technicznej, a raczej rodzimego design. Wnętrze Kamaza jest bardziej skromne niż w modelu niemieckim.
W tym samym zakładzie produkowany jest również jednostka napędowa - silnik wysokoprężny o mocy 450 KM, opracowany we współpracy z firmą Liebherr. Skrzynia biegów - też niemiecka - zautomatyzowany TraXon, produkowany przez ZF.

Kamaz 54901 jest o około 10% bardziej wydajny, niż jego poprzednik seria K4 wywodząca się z Mercedesa Axora. Obniżyło się zużycie paliwa, ale także interwały serwisowe, które wynoszą w K5 120 000 km. Nowy Kamaz będzie w stanie pokonać do 1,2 miliona kilometrów bez naprawy głównej.

Tak doskonały produkt musi więc swoje kosztować. Niemałą cenę uzasadnia wszak znakomity rodowód oraz koszty produkcji, w tym import głównych podzespołów napędowych. W rzeczywistości cena zbliżyła się do cen mało używanych europejskich ciężarówek w Rosji. Na przykład cena MAN-a TGX wynosi około 7,15 miliona rubli rosyjskich. DAF XF105 jest nieco tańszy, jego ceny zaczynają się od 6,8 miliona rubli. Nowy Kamaz będzie miał cenę wywoławczą co najmniej 7,2 miliona rubli. Czy zatem Kamaz-54901 będzie konkurencyjny w tych warunkach? Niech rynek zdecyduje.

Fot. PiataAuto

 

Przeczytaj też:
KamAZ K5 we flocie CRAFTER Group

Grupa CRAFTER, z siedzibą w Moskwie, poinformowała o nabyciu dwudziestu ciągników siodłowych KamAZ K5.

KamAZ z nowym podwoziem średniej ładowności

Firma KamAZ wyprodukowała kilka egzemplarzy nowej średniej serii 53251 z kabiną ciągnika siodłowego K5, która została zapożyczona z ostatniej generacji Mercedes-Benz Actros.

F-Trucks Deutschland rozpoczęła działalność, jako generalny importer samochodów ciężarowych marki Ford Trucks

Ford Trucks ma w Europie już 21 punktów sprzedaży samochodów ciężarowych. Do końca przyszłego roku do sieci ma wejść jeszcze 60 punktów. Klienci mogą wypożyczać pojazdy użytkowe i pojazdy specjalne z dowolnej lokalizacji FMC. Pierwsze ciągniki siodłowe F-Max są już dostępne w sieci.

KAMAZ 6x4 - poznajmy go bliżej

Rodzina KAMAZ to jedna z najnowocześniejszych ciężarówek wyprodukowanych w federacji rosyjskiej.

KAMAZ-54901 - pierwsze wrażenia z jazdy

Z ogólnego punktu widzenia to Mercedes, jednak charakterystyka pracy silnika bardziej przypomina Scanię.

To nie koniec nowości od Ford Trucks

Niedawno pisaliśmy o ofercie samochodów ciężarowych Ford Trucks na sezon 2021.

Nowości Ford Trucks - limitowana edycja 250 sztuk Forda F-MAX Blackline

Ford Trucks rozpoczyna rok 2021 z nowymi produktami: ConnecTruck i My Ford Trucks - aplikacja mobilna nowej generacji, Ford F-MAX L - z wydłużonym rozstawem osi i zasięgiem do 5000 km, tryb Eco +, 9-stopniowa zautomatyzowana skrzynia biegów ZF EcoTronic, nowa tylna oś sterowana.

 

Nowe modele ciężarówek Mercedes-Benz Actros F oraz Edycja 2 - dostępne na zamówienie

Nowy Actros F - oferta skierowana do klientów poszukujących funkcjonalnej ciężarówki, którzy niekoniecznie potrzebują wszystkich nowości najnowszej generacji Actrosów. Chcą ciężarówki o atrakcyjnym stosunku ceny do wydajności.

 

Kamaz zaprezentował elektryczny pojazd

Wyścig producentów samochodów o to kto jest bardziej ekologiczny dotarł również do Rosji.

 

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje