Ciężarówki na gaz ziemny nadal bez opłaty drogowej

IVECO Stralis NP

Parlament zatwierdził przedłużoną dotację na ciężkie ciężarówki napędzane CNG i LNG pomimo protestów stowarzyszeń kolejowych i opozycji.

 

Ciężarówki zasilane gazem ziemnym będą zwolnione z opłaty drogowej w Niemczech do końca 2023 r. Bundestag zdecydował w czwartek wieczorem o tym fakcie. Pierwotnie zwolnienie z opłaty za przejazd miało obowiązywać tylko do końca tego roku. W celu wykonania decyzji musi się jeszcze zgodzić Rada Federalna, ale to raczej już formalność.

Krytycy ostrzegali, że zwolnienie z opłat za przejazd może prowadzić do utraty przychodów w wysokości około 800 milionów euro na przestrzeni lat.

Poprzednio, gdy ogłaszano zwolnienie z opłaty drogowej, w połączeniu z premią za zakup w wysokości około 10 000 euro, spowodowało to znaczny wzrost sprzedaży samochodów ciężarowych. W 2019 r. rynek, ciężarówek gazowych, wzrósł o ponad 70 procent, a liczba ciągników siodłowych prawie czterokrotnie. W Niemczech tylko około 14 000 z trzech milionów pojazdów użytkowych napędzanych jest gazem, jednak w Polsce przyrost ten jest o wiele bardziej dynamiczny. Dotyczy to w sumie dwóch marek: Scania i IVECO.

Plan przedłużenia zwolnienia z opłaty drogowej był wcześniej krytykowany zarówno przez stowarzyszenia kolejowe, jak i polityków Zielonych. Z drugiej strony projekt chwali IRU, która nazwała LNG kluczową technologią przyjaznego dla środowiska transportu towarowego.

Przeczytaj też:
Partia pięćdziesięciu IVECO Stralis NP LNG sprzedanych do Rosji tylko jednej firmie transportowej

Ciągniki siodłowe IVECO Stralis NP napędzane skroplonym gazem ziemnym została dostarczona do firmy Mostrans LLC w pierwszym kwartale 2020 roku.

 

Nowe wyścigowe samochody ciężarowe IVECO S-WAY R

Na torze testowym przy zakładach IVECO w Ulm odbyła się oficjalna prezentacja wyścigowych samochodów ciężarowych IVECO S-WAY R dla Team Hahn Racing i Team Schwabentruck.

 

Przedłużenie zwolnienia ciężarówek na gaz ziemny z opłat za przejazdy autostradami

IVECO z satysfakcją przyjmuje decyzję niemieckiej komisji parlamentarnej ds. transportu o przedłużeniu zwolnienia samochodów ciężarowych zasilanych gazem ziemnym z opłat za przejazdy autostradami.

 

Firma WESOB zabudowała pierwsze w Polsce podwozie LNG

Producent nadwozi i zestawów przestrzennych wykonał zabudowę na podwoziu gazowej Scanii.

 

IVECO wraca do gry

IVECO ogłosiło, że jest gotowe ponownie uruchomić produkcję w swoich fabrykach we Włoszech i w Hiszpanii.

 

Nowa stacja tankowania LNG w Niemczech

Firma NOVATEK Green Energy poinformowała o otwarciu drugiej w Niemczech stacji tankowania LNG.

 

Samochody jutra, czyli o napędzie z ogniw wodorowych

W poniedziałek Toyota i Hino Motors ogłosiły, że wspólnie opracują ciężką ciężarówkę z ogniwami paliwowymi.

 

Nowe samochody Scania dla wrocławskiej firmy ENERIS

Firma ENERIS z Wrocławia zakupiła pojazdy Scania P z silnikami o mocy 280 KM 4x2 z zabudową bramową lub hakową oraz P 410 KM 6x2 z zabudową hakową i hakową z żurawiem hydraulicznym.

 

Czy na rynku zabraknie nowych ciężarówek? Fabryki wstrzymują produkcję

Brakuje komponentów do produkcji samochodów ciężarowych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL