Siedemdziesiąt ton po Hiszpanii. Transporty ciężarówką XXL

SOR Iberica Naczepy chłodnie

Firma, która pracuje dla największych hiszpańskich łańcuchów dostaw w branży spożywczej, zaczęła eksperymentalnie testować długą chłodnię.

 

Firma Disfrimur postanowiła sprawdzić zalety 32-metrowej ciężarówki. Ciągnik siodłowy wykorzystany do testów to MAN TGX z silnikiem wysokoprężnym D38 o mocy 640 KM i maksymalnym momencie obrotowym 3000 Nm. Naczepa i dołączona pięcioosiowa przyczepa zostały dostarczane przez firmę SOR Ibérica. Producent ten specjalizuje się w naczepach i zabudowach chłodniczych od roku 1970.

Dzięki łącznej masie 70 ton samochód może przewozić łącznie 66 euro palet. Obliczono, że takie bardzo długie ciężarówki można eksploatować w znacznie bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska sposób, niż tradycyjne wersje o długości 16,5 metra.

Zestaw ciężarowy, o długości 32 metrów, jest obecnie największą ciężarówką chłodnią w Hiszpanii. Wyniki testów drogowych zostaną przekazane do Uniwersytetu w Saragossie, firmie SOR Ibérica oraz do MAN Truck & Bus. Firmy te również aktywnie biorą udział w teście.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) zachęca do używania tzw. długich ciężarówek w Unii Europejskiej. Normy emisji spalin, w przypadku wykorzystanie 32-metrowych zestawów, są łatwiejsze do spełnienia a efektywność przejazdów wyższa. Jest tylko jeden problem, nie wszystkie kraje mają infrastrukturę drogowo-parkingową przygotowaną na tak długie zestawy. To właśnie jest celem wielu testów m.in. w Hiszpanii.

Przeczytaj też:
Ciężarówka lotniskowa uderzyła w samolot

W dniu 1 sierpnia br. na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo Aeroflotu Airbus A321 uległ uszkodzeniu zderzając się z lotniskową ciężarówką.

 

TATRA w Brazylii?

W ubiegłym roku producent samochodów Tatra Trucks potwierdził zamiar produkowania ciężarówek w Brazylii.

 

Tysięczna ciężarówka BharatBenz HDT

Tysięczna seria BharatBenz HDT zjechała z linii montażowej w indyjskim zakładzie w Chennai.

 

Szesnaście ciężarówek testuje nowy most w Genui (video)

Po 461 dniach budowy pierwsze pojazdy wjechały na nowo wybudowany wiadukt.

Mercedes Actros w barwach Tony M Rees

Tony M Rees to brytyjski przewoźnik, który potrafi zaskoczyć desing swoich ciężarówek.

Jak zrobiono pływający holownik z ciężarówki Scania

Okazuje się, że holownik można zbudować wykorzystując kabinę ciężarówki.

 

Polskie ciężarówki z pomocą dla Watykanu

Dwie ciężarówki z transportem medycznym dotarły wczoraj do Włoch.

 

Niemcy liberalizują zakazy dla kierowców długich ciężarówek. Sieć tras znacznie się poszerzyła

Cyfrowa mapa przeglądowa jest teraz dostępna na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Transportu (BMVI), która zawiera informacje o sieci dróg dopuszczonych do użytku z długimi zestawami ciężarowymi 17,80 i 25,25 m. W czwartek ogłosiło to BMVI.

 

Mała ciężarówka zasilana ogniwami paliwowymi ma duży zasięg i krótki czas tankowania

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC) ogłosiło, że planuje rozpocząć seryjną produkcję ciężarówek z ogniwami paliwowymi pod koniec 2020 roku.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL