VW, Daimler i BMW domagają się premii za zakup samochodów - teraz producenci ciężarówek również chcą pomocy państwa

Traton

Szef Traton Andreas Renschler ma już pomysł, jak to może wyglądać.

 

Gdy wyniki sprzedaży spadają trzeba poszukiwać nowych form pobudzania rynku. Tylko w pierwszym kwartale sprzedaż ciężarówek Grupy Traton zmniejszyła się o 20 procent do 46 000 ciężarówek i autobusów, a zysk spadł o 75 procent.

Program odnowy floty w całej Europie

Christian Schulz, dyrektor finansowy Traton, powiedział: - Przygotowujemy się do znacznego spadku sprzedaży i zysków w również w drugim kwartale. Po sześciu tygodniach przestoju wszystkie duże fabryki zaczynają się ponownie uruchamiać.

- Jeśli utrzymają się łańcuchy dostaw, produkcja, w połowie roku, może być w stanie osiągnąć 80 procent mocy. Ale jeśli bieżący portfel zamówień zostanie wykorzystany i nie pojawią się nowe zamówienia za dwa lub trzy miesiące, będziemy znowu musieli ograniczać moce produkcyjne - powiedział Renschler. Dlatego wzywa on do "ogólnoeuropejskiego programu odnowy floty". - Potrzebujemy impulsu dla nowych inwestycji. Potrzebujemy wyraźnej pomocy na rozpoczęcie działalności w Unii Europejskiej. Nabywcy nowoczesnych ciężarówek Euro 6 powinni uzyskać dotację rządową w wysokości 10 lub 20 procent ceny zakupu. A wiele starszych ciężarówek w klasach zanieczyszczeń Euro-3 do Euro-5 można by wymienić na nowe i złomować te starsze. Pomogłoby to nie tylko firmie i jej pracownikom, ale także klimatowi - podkreślił szef Traton.

W tej chwili ciągniki siodłowe są mało poszukiwane

Szef MAN Joachim Drees powiedział w poniedziałek w Münchner Merkur, że największym wyzwaniem w tej chwili jest wymiana starszych pojazdów ciężarowych. Zatykają one rynek nowych pojazdów. Klienci często wstrzymują się z zakupami, gdyż wyczekują dalszego rozwoju sytuacji. Potrzebne są programy ułatwiające wymianę starszych aut na nowe.

Pomoc rządowa takim firmom, jak MAN, Scania, DAF, Mercedes-Benz Trucks, Renault Trucks, czy Volvo Trucks jest bardzo oczekiwana. Tylko Grupa Traton zatrudnia 83 000 pracowników na całym świecie - około 21 000 w MAN w Bawarii, gdzie budowane są ciężarówki i silniki, oraz 2400 w fabryce osi i podzespołów MAN Salzgitter. Na początku marca, przed kryzysem koronawirusa, MAN ogłosił masowe redukcje miejsc pracy, aby móc zarządzać inwestycjami związanymi z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Te oszczędności jednak nie wystarczą na długo. Potrzebne są programy wsparcia, takie jak np. przy sprzedaży nowych samochodów osobowych.

Przeczytaj też:
Osłona dla kierowców w podwójnej obsadzie?

Holenderska firma CARona oferuje tarcze ochronne do ciężarówek. Cena nie przekracza 40 euro.

 

Darmowa aplikacja Shell Fleet assistant do zarządzania flotą

Shell wprowadza nowe rozwiązanie dedykowane managerom flot i ich kierowcom.

 

Więcej Scanii w Mercedesie?

Karin Rådström, były menedżer Scania, przejęła zarządzanie marką ciężarówek Mercedes-Benz.

 

Uszkodzone akumulatory są główną przyczyną awarii w ponad 40 procentach przypadków

Awaria jest zawsze nieprzyjemnym doświadczeniem dla kierowców - kosztuje cenny czas.

 

Ciężarówki DAF CF i XF w nowych konfiguracjach napędów. Dodatkowy napęd do ciągników siodłowych

Modele CF i XF dostępne z dołączanym napędem przedniej osi za pomocą jednego przycisku na desce rozdzielczej.

 

Pierwszy DAF, po przerwie w produkcji, opuszcza linię montażową

Wszystkie zakłady produkcyjne DAF Trucks powracają do dawnego rytmu. Maszyny ruszyły w Eindhoven, Westerlo i Leyland (w Wielkiej Brytanii).

 

Zatrzymanie importu z Chin ma wpływ na spadki liczby ciężarówek na drogach

Od początku marca do początku kwietnia ruch ciężarówek w Austrii znacznie spadł. Wolumen przewozów również spadł w tym okresie.

 

Kradzieże ciężarówek we Włoszech gwałtownie spadają

W porównaniu do roku 2018, gdzie skradziono ponad 3000 ciężarówek w 2019 r. skradziono już ich tylko 1429.

 

Nowy Kamaz bardziej dla kierowcy

Obraz rosyjskiej ciężarówki, jakie widywaliśmy na naszych drogach znacznie się zmienia. Stało się to za sprawą modelu KAMAZ-54907.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL