Elektryczna betonomieszarka z kabiną Volvo FM

Elektryczne ciężarówki Volvo FM

Producent maszyn budowlanych firma Liebherr opracowała pierwsze w pełni elektryczne mieszalniki do samochodów ciężarowych z bębnem o pojemności 10-12 m3.

 

Zabudowa wykonana jest na pięcioosiowym podwoziu elektrycznego samochodu ciężarowego. Pierwsze dostawy planowane są dla klientów w Szwajcarii od jesieni 2020 r.

Nowe betonomieszarki o oznaczeniach ETM 1005 i 1205 mają podwozie marki Futuricum Designwerk oraz napęd bębna opracowany wspólnie przez Liebherr i ZF.

- Po raz pierwszy zarówno ciężarówka, jak i mieszalnik ciężarówki są zasilane z tego samego akumulatora trakcyjnego - podkreśla Liebherr.

Podwozie Futuricum to nic innego jak Volvo FM, które zamiast jednostki spalinowej mieści silnik elektryczny o mocy 500 kW. Napęd bębna jest zainstalowany bezpośrednio przy mieszalniku i składa się z innego silnika elektrycznego i przekładni mieszającej. Cała hydraulika jest zbędna.

Producent nie dostarczają żadnych informacji na temat pojemności baterii. Futuricum wcześniej zaprezentowało ciężarówki o podobnej konfiguracji akumulatorów: Futuricum Collect 26E - w pełni elektryczna śmieciarka, która ma również moc 500 kW (dwa akumulatory o mocy 170 kWh) i jest oparta na serii Volvo FM.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że betonomieszarki szczególnie dobrze nadają się do elektryfikacji, ponieważ odległości od betoniarni do placu budowy są stosunkowo krótkie w porównaniu do transportu towarowego. W betoniarni, w której pojazdy zawsze wracały do bazy, infrastruktura ładowania może być zainstalowana i wykorzystywana do ładowania przez noc.

Według Liebherra konstrukcja pojazdu idealnie nadaje się do Szwajcarii, gdzie 40-tonowe ciężarówki mogą jeździć na pięciu osiach.

Przeczytaj też:
Rozpoczyna się seryjna produkcja elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz dla służb komunalnych

Daimler Truck uruchamia seryjną produkcję samochodu ciężarowego Mercedes-Benz eEconic, przeznaczonego do eksploatacji miejskiej w zastosowaniach komunalnych.

Gdzie MAN wybuduje fabrykę baterii? 

MAN Truck & Bus od początku 2025 r. będzie produkować baterie do pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu w najbliższych pięciu latach firma zainwestuje ponad 100 milionów euro w posiadający najdłuższą tradycję zakład, w Norymberdze, produkujący dotąd silniki spalinowe.

eActros LongHaul - jesienią premiera

Elektryczny samochód ciężarowy eActros LongHaul, przeznaczony do transportu dalekobieżnego, będzie atrakcją targową Mercedes-Benz Trucks na tegorocznych wrześniowych targach IAA w Hanowerze.

Volvo Trucks inwestuje w napęd wodorowy

Volvo Trucks rozpoczęło testy pojazdów wykorzystujących wodór, jako technologię do napędu. Jest to możliwe dzięki ogniwom paliwowym zasilanym wodorem.

Pierwszy DAF CF Electric we flocie dużego przewoźnika

Wiodący węgierski dostawca usług logistycznych Waberer's wybrał firmę DAF Trucks na dostawę swojego pierwszego w pełni elektrycznego ciężkiego pojazdu dystrybucyjnego.

Driving Experience - poznajemy eActrosa

Podczas organizowanej przez siebie imprezy Driving Experience w Wörth am Rhein Mercedes-Benz Trucks umożliwił międzynarodowym dziennikarzom bliższe zapoznanie się z elektrycznym eActrosem porównując jego eksploatację do Actrosa L.

Zelektryfikowana zabudowa bramowa PALFINGER współpracująca z eActrosem i eWorX firmy ZF

Na tegorocznych targach IFAT, na stoisku Mercedes-Benz Trucks można zapoznać się z tym wielofunkcyjnym urządzeniem prezentowanym w eActrosie z zabudową bramową PS T 18 firmy PALFINGER.

Kto najszybciej przesiądzie się na samochody elektryczne?

Dużo mówi się o samochodach elektrycznych, a tak na prawdę kogo stać na ich zakup? Okazuje się, że są kraje, gdzie pojazdy elektryczne rozpowszechnią się już niedługo. Są jednak kraje, w których elektromobilność długo pozostanie jeszcze teorią.

Elektryczny długodystansowy lew na rynku już za dwa lata

Celem MAN Truck & Bus jest nie tylko wyprodukowanie elektrycznej ciężarówki, ale zapewnienie możliwości ładowania w systemie najwyższych mocy (megavatt charging system – MCS).

Wyszukiwarka

Informacje