Nowe wytyczne dotyczące czasu pracy i odpoczynku w Niemczech

Nowe wytyczne dla kierowców ciężarówek

Nowe zarządzenie obowiązuje do 17 kwietnia br. włącznie.

 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, niemiecki Rząd Federalny postanowił dopuścić odstępstwa od dziennych czasów prowadzenia pojazdu i tygodniowych okresów odpoczynku.

Wydłużony czas pracy kierowców ciężarówek

Nowe wytyczne obowiązują do 17 kwietnia 2020 roku.

Dopuszczalne są następujące odstępstwa od przepisów socjalnych w ruchu drogowym:

- Dzienny czas prowadzenia pojazdu można wydłużyć do pięciu godzin maksymalnie pięć razy w tygodniu (odstępstwo od art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006). Należy również przestrzegać przepisów dotyczących maksymalnego dozwolonego czasu prowadzenia pojazdu tygodniowo (56 godzin) i podwójnego tygodnia (90 godzin), które są uregulowane w art. 6 ust. 2 i 3;

- Można zastosować dwa kolejne skrócone tygodniowe okresy odpoczynku, pod warunkiem, że co najmniej cztery tygodniowe okresy odpoczynku zostaną wykorzystane w czterech kolejnych tygodniach, z których co najmniej dwa muszą być regularnymi tygodniowymi okresami odpoczynku. Jeżeli dwa skrócone tygodniowe okresy odpoczynku zostały zastosowane kolejno, następny okres odpoczynku jako rekompensata za te dwa skrócone tygodniowe okresy odpoczynku musi zostać wykorzystany przed kolejnym tygodniowym okresem odpoczynku (odstępstwo od art. 8 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 561/2006);

- Wyjątek można zastosować tylko pod warunkiem, że nie wpłynie to na bezpieczeństwo ruchu. W szczególności przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić, czy kierowca jest w stanie wykonać zamierzony transport.

Nowe przepisy dotyczą kierowców samochodów ciężarowych przewożących:

- Towary codziennego użytku, w szczególności żywność i zboża, między miejscami produkcji, magazynami a punktami sprzedaży;

- Towary medyczne (w szczególności produkty do analizy infekcji SARS-CoV-2, środki ochrony zdrowia, środki dezynfekujące itp.);

- Paliwa

 

Przeczytaj też:
Rejestracje nowych samochodów ciężarowych w Polsce odnotowały rekordowy spadek

Do recesji na rynku transportowym dołączy jeszcze brak nowych pojazdów oraz złe nastroje społeczne przedsiębiorców.

 

Holandia przedłużyła zwolnienia kierowców ciężarówek i okresy odpoczynku

Holandia przedłużyła zwolnienia kierowców ciężarówek i okresy odpoczynku z niektórych przewozów towarów do 1 czerwca br.

Kierowca, transport, przewoźnik i koronawirus

Kiedy nagle kierowca transportu dalekobieżnego staje się "bohaterami codziennego życia", wszyscy myślą że jego życie jest teraz lepsze.

 

Pracujące sieci serwisowe poszczególnych marek ciężarówek. Nie powinno być problemu z serwisem samochodów

Producenci pojazdów ciężarowych postanowili utrzymać sieci serwisowe otwarte.

 

Saksonia zniesie zakaz prowadzenia ciężarówek w niedziele i święta do końca maja

- W czasie pandemii ważne jest, aby ruch towarowy przebiegał sprawnie - powiedział w piątek niemiecki minister transportu Martin Dulig.

 

Miły gest w stronę kierowców ciężarówek. Wydano im ciepłe posiłki.

W niedzielę (5 kwietnia 2020 r.) mieszkańcy miejscowości Mönchengladbach podziękowali kierowcom ciężarówek za ich pracę.

 

Niemcy liberalizują zakazy dla kierowców długich ciężarówek. Sieć tras znacznie się poszerzyła

Cyfrowa mapa przeglądowa jest teraz dostępna na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Transportu (BMVI), która zawiera informacje o sieci dróg dopuszczonych do użytku z długimi zestawami ciężarowymi 17,80 i 25,25 m. W czwartek ogłosiło to BMVI.

 

Waberer's ogranicza swoje usługi transportowe

Unieruchomiona flota firmy Weberer's.

 

ELVIS żąda zawieszenia opłat za samochody ciężarowe

ELVIS wspiera firmy transportowe.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL