A4Go_

Taniej, szybciej i wygodniej na odcinku A4 Katowice-Kraków. Poznaj A4Go

Skorzystanie z oferowanych przez Stalexport Autostradę Małopolską automatycznych form płatności wiąże się z wieloma korzyściami.

 

Odczują je zarówno sami kierowcy, jak i środowisko, a dzięki trwającej do końca marca br. promocji – także portfele. Ile konkretnie zaoszczędzisz korzystając z elektronicznego poboru opłat A4Go?

Odcinek A4 z Katowic do Krakowa to jeden z pięciu płatnych odcinków autostrad w Polsce. Obecnie stawki za przejechanie tego odcinka wynoszą, w zależności od kategorii pojazdu, od 20 do 70 złotych. Dzięki promocji dostępnej dla kierowców wypożyczających urządzenie pokładowe systemu A4Go, można je znacznie zmniejszyć.

W małopolsko-śląskiej części autostrady A4 funkcjonują dwa place poboru opłat – w Mysłowicach oraz w Balicach. Do jednej bramki ustawia się kilka, czasem kilkanaście samochodów. Realizacja pojedynczej transakcji trwa od kilku do kilkunastu sekund, do których należy doliczyć czas potrzebny na dojechanie do bramki, otworzenie okna, podanie gotówki lub karty i wydruk paragonu Oczekiwanie na przejazd w okresach wzmożonego ruchu może się jeszcze wydłużyć.

Tymczasem ten problem w dużej mierze wynika z przyzwyczajeń kierowców, którzy, zamiast korzystać z nowoczesnych metod płatności, pozostają przy tradycyjnych, manualnych. Płacąc za przejazd przy użyciu elektronicznego poboru opłat A4Go nie tylko skrócisz czas potrzebny na przejazd przez bramki, ale też – jeśli wypożyczysz urządzenie pokładowe i zakupisz co najmniej 1 pakiet 20 impulsów (przejazdów) do 31 marca br. – zaoszczędzisz pieniądze. Wyjaśniamy, co powinieneś o nim wiedzieć.

A4Go – zasada działania. Szybko i wygodnie

System A4Go opiera się na niewielkim urządzeniu montowanym w samochodzie, na przedniej szybie. Komunikuje się ono z anteną na bramce, a następnie po dokonaniu kategoryzacji pojazdu szlaban jest otwierany. Transakcja trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga otwierania okna. Do urządzenia można przypisać od jednego do trzech numerów rejestracyjnych pojazdów, w których będzie używane oraz jedną lub dwie kategorie pojazdów. Najważniejsze informacje zamieszczone są w instrukcji dołączanej do każdego urządzenia A4Go.

Z A4Go możesz korzystać na wszystkich bramkach zlokalizowanych na odcinku A4 Kraków-Katowice. Szczególnie wygodny będzie jednak przejazd przez skrajną, lewą bramkę z oznaczeniami w kolorze pomarańczowym. Zarezerwowana jest ona wyłącznie dla kierowców korzystających z automatycznych metod płatności, które właściwie nie wymagają zatrzymania pojazdu. Dzięki temu przejazd przez taką bramkę jest bardzo szybki. Nie zapominaj tylko, że konieczne jest ustawienie się przed białą linią. W przeciwnym wypadku niezbędne okaże się cofnięcie, a to nie tylko grozi pobraniem kolejnego impulsu, ale też stwarza ryzyko kolizji.

Urządzenie do automatycznych płatności możesz wypożyczyć w punktach obsługi klienta (działają przy obu placach poboru opłat – w Mysłowicach przy ulicy Piaskowej 20 i w Balicach przy Krakowskiej 104 i są czynne od poniedziałku do piątku od 7 do 21). Poza tym istnieje też możliwość zamówienia go online za pośrednictwem serwisu a4go.pl. Oprócz wartości impulsów, zapłacisz 50 złotych zwrotnej kaucji. Wysyłka listem poleconym jest darmowa.

Zarówno w punktach obsługi klienta, jak i na stronie doładujesz też swoje konto impulsami, z których każdy odpowiada jednemu otwarciu bramki. Cena pakietu impulsów jest zależna od wielkości pojazdu i liczby osi (informacje na temat tego, do której kategorii zalicza się twoje auto znajdziesz na stronie www.automatycznaa4.pl) i do końca marca wynosi:

kategoria 1 (z wyłączeniem motocykli): 140 złotych (bez A4Go 200 złotych);
kategoria 2: 340 złotych (bez A4Go 400 złotych);
kategoria 3: 340 złotych (bez A4Go 400 złotych);
kategoria 4: 600 złotych (bez A4Go 700 złotych).

Wypożyczenie urządzenia to nie jedyny sposób, by skorzystać z automatycznego poboru opłat na odcinku A4 z Katowic do Krakowa. Zamiast niego możesz też zainstalować w swoim telefonie dostępną na urządzenia Apple i z Androidem aplikację Autopay. Następnie wystarczy podać podstawowe dane kierowcy i samochodu oraz przypisać aktywną kartę kredytową lub płatniczą. Sam przejazd przez bramkę nie wymaga nawet posiadania przy sobie telefonu, bo weryfikacja auta odbywa się dzięki videotollingowi – technologii odczytu numeru rejestracyjnego za pomocą kamer.

A4Go – dlaczego warto? Ile zaoszczędzisz?

Najważniejsza korzyść płynąca z przejścia na automatyczne płatności to usprawnienie przejazdów przez bramki. Wyeliminowanie kolejek pozytywnie wpływa na samopoczucie kierowców, dla których bywają one źródłem stresu. Pośrednio ma więc przełożyć się również na polepszenie bezpieczeństwa i kultury jazdy.

Upowszechnienie standardu mogłoby sporo zmienić, bo przejazd przez autostradę pomarańczową bramką jest trzykrotnie szybszy niż tam, gdzie podróżni obsługiwani są przez inkasentów. Jak już wspomnieliśmy, płacąc gotówką lub kartą musisz przygotować się na to, że przy bramce spędzisz co najmniej kilkanaście sekund. Z A4Go wszystko trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli czas oczekiwania przed zwykłą bramką pomnożysz przez liczbę samochodów oczekujących w kolejce w okresie świąt, długich weekendów lub wakacji, okaże się, że dzięki automatycznym płatnościom zaoszczędzisz sporo czasu na każdym placu poboru.

Jeśli na wypożyczenie urządzenia zdecydujesz się przed końcem marca tego roku, zaoszczędzisz również pieniądze. To, o ile mniej zapłacisz, zależy od tego, dla jakiego auta wykupujesz impulsy. W przypadku samochodów 1, 2 oraz 3 kategorii oszczędności wyniosą 3 złote na każdym przejeździe przez bramkę. Proporcjonalnie większe będą dla aut kategorii 4 i 5, których właściciele na jeden impuls wydadzą o 5 złotych mniej. Cały pakiet 20 impulsów będzie więc tańszy odpowiednio o 60 i 100 złotych. Jeśli często korzystasz z autostrady, różnica okaże się naprawdę znacząca.

Kolejny argument za skorzystaniem z opcji automatycznego poboru opłat to kwestie ochrony środowiska. Dzięki upowszechnieniu się metod automatycznych ilość gazów cieplarnianych wytwarzanych przez pojazdy oczekujące przed bramkami może znacząco się obniżyć.

Na A4Go warto więc zdecydować się z wielu względów, a im więcej kierowców to zrobi, tym lepsze będą warunki poruszania się po autostradzie. Odsetek kierowców płacących automatycznie stale rośnie, a dalsza poprawa sytuacji w największym stopniu zależy od nastawienia samych kierowców i ich przekonania się do nowego rozwiązania. To dlatego zarządca A4 na odcinku Katowice-Kraków nie tylko wprowadził wspomniane zniżki, ale też zamierza zwiększyć liczbę bramek przeznaczonych wyłącznie dla kierowców płacących automatycznie. 

A4Go – kto najbardziej na tym skorzysta?

Na to pytanie można odpowiedzieć właściwie jednym słowem: wszyscy. Nawet, jeśli koncesyjnym odcinkiem A4 podróżujesz jedynie okazjonalnie, docenisz szybkość i wygodę tego rozwiązania. Tym bardziej, że kupione w trwającej teraz promocji impulsy możesz wykorzystać przez najbliższe dwa lata. To na pewno wystarczający czas, by odbyć 10 podróży tam i z powrotem.

Największe korzyści odczujesz jednak będąc regularnym użytkownikiem autostrady. Jeśli dojeżdżasz nią do pracy, co tydzień wydasz w ten sposób minimum 60 złotych mniej, co w skali miesiąca daje już oszczędność ponad 240 złotych. Do listy zalet przejścia na automatyczne płatności na A4 musisz także dopisać skrócenie czasu oczekiwania na bramkach i ograniczenie sytuacji, gdy ze względu na przeszkody czekające na drodze się spóźniasz.

Używanie A4Go najlepszym rozwiązaniem okaże się w przypadku samochodów flotowych. Ich właściciele mogą teraz kupić więcej pakietów impulsów, które wykorzystają w ciągu 24 miesięcy, optymalizując w ten sposób firmowe wydatki. Przy sporej liczbie aut i wielu przejazdach, oszczędności mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie – zwłaszcza, jeśli chodzi o pojazdy zaliczające się do kategorii 4 i 5. Dodatkowa korzyść to dostęp do przypisanego do konta internetowego panelu, w którym pojawiają się informacje o każdym przejeździe przez bramkę. Okażą się one naprawdę przydatne w prowadzeniu statystyk i ewidencji.

 

Przeczytaj też:
Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4 Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.
Takiego transportu jeszcze nie było... Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku.
Droga ekspresowa S19 Via Carpatia ma nowy odcinek W ostatnich dniach kwietnia GDDKiA oddała do ruchu ostatni element szlaku Via Carpatia pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem.
Na A4 znowu będzie drożej Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów.
Uwaga kierowcy. Alarm dotyczący huraganu w Niemczech. Istnieje zagrożenie życia Już dziś po południu w północnych Niemczej jest spodziewany Huragan Sabine. W ciągu jutrzejszego dnia Sabine rozprzestrzeni się na całą północ i centrum Niemiec.
Zmiana oznakowani dróg szybkiego ruchu w Polsce GDDKiA opracowuje projekt zmian oznakowania dróg szybkiego ruchu i wdrożyła je na wybranych 46 odcinkach nowych dróg.  
Zmasowana akcja GDDKiA - to nie jest pomiar prędkości W dniu 23 stycznia rozpoczął się tegoroczny Generalny Pomiar Ruchu, który wykonywany jest co pięć lat.  
Wrocław połączy się z Poznaniem - drogą ekspresową S5 Od soboty 14 grudnia ostatnie 50 km drogi ekspresowej S5 w woj.wielkopolskim jest dostępne dla kierowców.  
Autostrada A4 Katowice - Kraków od stycznia taniej Od 1 stycznia 2020 r. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wprowadza preferencyjne stawki opłat za przejazd A4 Katowice – Kraków.