Kilka rzeczy, na które najczęściej zwracają uwagę kontrolujący ciężarówek

Dokumenty kierowcy ciężarówki

Co znajduje się na celowniku służb podczas kontroli w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej?

 

Kontrola drogowa nierzadko wiąże się ze stresem osoby, która doświadcza tej nieprzyjemnej sytuacji. Stres ten można zredukować na kilka sposobów – jednym z nich jest dobre przygotowanie się do ewentualnego spotkania ze służbami. Pomoże w tym omówienie 5 "obowiązkowych" punktów - zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami.

Świadectwo pracy w przypadku obcokrajowców

Obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego, że przebywa na terenie Unii legalnie i spełnia wymogi stawiane dla kierowców zawodowych. Wymogi te sprawdza urząd odpowiedni dla kraju przyjmującego kierowcę. – Zasady zatrudniania obcokrajowców warto skonsultować ze specjalistami, ponieważ brak świadectwa skutkuje dotkliwą karą finansową. Jednak najdotkliwszą sankcją, jaka może spotkać przedsiębiorstwo, jest wstrzymanie możliwości uzyskania kolejnych świadectw dla nowych pracowników. W konsekwencji może to znacznie utrudnić funkcjonowanie firmy – mówi Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Dokumenty przewozowe

Nacisk służb kontrolnych, wywołany działaniami organizacji związkowych w Europie na prawidłowość realizacji przewozów kabotażowych, jest kolejnym istotnym elementem spotykanym podczas kontroli drogowej. – Należy uwzględnić, że liczba przewozów kabotażowych jest ograniczona ilościowo i czasowo, oraz co do zasady służy optymalizacji przejazdów "na pusto". Kontrolujący zwracają szczególną uwagę na to, czy dany kabotaż jest elementem przejazdu w kierunku kolejnego zlecenia, czy nieprawidłowym odebraniem zleceń lokalnym przewoźnikom – kontynuuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii.

Czas pracy kierowcy

Ten punkt możemy traktować jako element obowiązkowy niemalże każdej kontroli. W przypadku kierowców zawodowych, rejestrujących swoją pracę za pomocą tachografu, weryfikacja czynności kierującego przez służby jest nieskomplikowanym procesem. Nie ważne, czy pojazd wyposażony jest w urządzenie analogowe, cyfrowe, czy też posiada najnowszy tachograf zwany "inteligentnym". Dlaczego czas pracy jest tak ważny dla kontrolującego? Bowiem zmęczony kierowca jest zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu. Kontrola ma zatem na celu zdyscyplinowanie przewoźników i kierowców wobec obowiązujących przepisów. – Okres kontroli obejmuje bieżący dzień oraz 28 dni wstecz. Pod uwagę brane są wszelkie czynności kierowcy, a w szczególności regularność odpoczynków, ich prawidłowy odbiór oraz suma pracy. Co ciekawe, ze względu na potrzebę jeszcze większego nadzoru nad przejazdami, planowane jest wydłużenie okresu kontroli czasu pracy z 28 do kilkudziesięciu dni. Warto zatem, aby przedsiębiorstwo kładło nacisk na całkowite wyeliminowanie naruszeń drogowych, gdyż nawet jednorazowy incydent może zostać ukarany nawet po wielu dniach od momentu jego zaistnienia – komentuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Terminowość odczytu tachografu

Narzędzia obecne na rynku pozwalają na wygodny, zdalny odczyt danych, nawet w sytuacji, kiedy kierowca znajduje się kilkaset kilometrów od siedziby firmy (np. TachoDroid). Wydawałoby się zatem, że obowiązek ten nie stanowi już problemu dla przedsiębiorstwa. Niestety, praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Nadal istnieją firmy, które nie pobierają danych zarówno z karty kierowcy, jak i tachografu. Nie umyka to zatem uwadze kontrolujących – służby bardzo skrupulatnie sprawdzają, czy odczyty dokonywane są regularnie. Należy mieć również na uwadze, że najnowsze urządzenia SMART, dzięki komunikacji radiowej, są w stanie same poinformować najbliższy patrol drogowy o nieprawidłowościach w zapisach (brak odczytu, naruszenie czasu pracy czy inne błędy).

Stan techniczny pojazdu i zabezpieczenie ładunku

Niestety, dbałość o ładunek i kondycję samego pojazdu nadal jest bolączką firm transportowych. Najczęstsze problemy w tym zakresie to braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, czy brak wystarczającego zabezpieczenia przewożonych towarów. Wychodząc naprzeciw tym problemom, nowoczesna technologia wspiera firmy oraz ich pracowników poprzez liczne systemy samodiagnozujące. Jednak pamiętajmy: nadal to kierowca jest odpowiedzialny za pojawiające się uchybienia. – Zły stan techniczny pojazdu lub braki w wyposażeniu, mogą doprowadzić do tego, że przewóz nie będzie mógł być kontynuowany. Odpowiedzialnym w tej kwestii może być zarówno kierowca, jak i przewoźnik. Mając na względzie powyższą odpowiedzialność, dla naszych klientów korzystających z usług ewidencji, opracowaliśmy specjalny dokument, nazywany przez nas „check-listą”. Dokument ten zawiera najważniejsze elementy wyposażenia, jak i dokumentacji, którą powinien mieć przy sobie pracownik. Lista podpisywana jest zarówno przez kierowcę, jak i przedstawiciela firmy – mówi Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

 

Przeczytaj też:
Rekordowo przeładowany Sprinter

Urzędnicy inspekcji policji drogowej w Ludwigsburgu byli zaskoczeni, gdy w środę sprawdzili dostawczego Mercedesa.

 

Właściciel dużej firmy transportowej zmusił kierowców ciężarówek, by stali się prawdziwymi niewolnikami kierownicy

Włochy - kraj, który znacznie ucierpiał na pandemii koronawirusa, jest ponownie na ustach mediów.

 

ITD ostrzega przed oszustami, którzy deklarują pomoc w uniknięciu kontroli w przedsiębiorstwach transportowych

W zamian oszuści żądają wpłaty kilku tysięcy złotych na wskazany rachunek bankowy w określonym terminie.

 

Dewastacja na parkingu. Ciężarówka taranuje wszystko co stoi na jej drodze

40-tonowy zestaw wymyka się spod kontroli przy wjeździe na parking. Ciężarówka uderza w bok kabiny innego samochodu, a ten uderza w stojącą obok naczepę.

 

Ciężarówka w polu ziemniaków. Nikt nie wie jak do tego doszło

Kierowca ciężarówki, 46-letni Ukrainiec, prawidłowo przejechał przez sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu po czym zjechał z pasa ruchu.

 

MAN TGE w służbie Inspekcji Transportu Drogowego - video Polski kierowca zaatakowany w niedzielę rano. Trwają poszukiwania sprawców

Mężczyzna został zmuszony do wydania gotówki.

 

Policjanci skontrolowali ciężarówkę z Polski z przebiegiem prawie dwa miliony kilometrów

Funkcjonariusze policji drogowej z Brandenburgii skontrolowali ciężarówkę z Polski. Zaskoczeniem było, jak kierowca poradził sobie z komunikatem o wadliwych hamulcach.

 

Transport jakiego już nie znamy. Meldunki z budki telefonicznej oraz 60 kilometrowe korki na granicach

Początki dynamicznego rozwoju tego sektora przypadają na lata 90. ubiegłego wieku, kiedy zmiana ustroju pozwoliła na powstanie prywatnych firm transportowych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL