Mercedes-Benz Actros Ciężarówką Roku 2020

Ciężarówka Roku 2020 Mercedes-Benz Actros

Właśnie przed chwilą, podczas uroczystej gali na targach Solutrans w Lyonie zostali ogłoszeni zwycięzcy: 

International Truck of The Year 2020 - Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2020

Na wstępie dodajmy, że jest to chyba jeden z najmniej kontrowersyjnych wyborów patrząc pod względem naszej praktycznej oceny. Tytuł Ciężarówki Roku 2020 przypadł Mercedesowi Actrosowi w pełni zasłużenie. Daimler Trucks jest pionierem rozwiązań służących nie tylko poprawie bezpieczeństwa, ale także rozwiązań, które ułatwiają pracę kierowcy. Podczas jesiennej prezentacji Mercedes-Benz Trucks Polska redakcja 4Trucks.pl miała okazję jeździć tymi ciężarówkami. Nowy Mercedes Actros wyprzedza konkurencję w ofercie dostępnych systemów, a wiele z nich jest lub wkrótce będzie oferowanych w standardowym wyposażeniu ciężarówek.

Nominowane do IToY2020 były następujące modele samochodów ciężarowych:

- Volvo FH I-Save
- IVECO S-Way
- Mercedes-Benz Actros 5. generacji

 

Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Ciężarówki Roku (IToY) coroczna nagroda jest przyznawana ciężarówce wprowadzonej na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, która w największym stopniu przyczyniła się do wydajności transportu drogowego. Rozważono kilka ważnych kryteriów, w tym innowacje technologiczne, komfort, bezpieczeństwo, właściwości jezdne, oszczędność paliwa, wpływ na środowisko oraz całkowity koszt posiadania (TCO).

W oficjalnym komunikacie jury czytamy: - Mercedes-Benz Trucks wykorzystał mocne strony swoich innowacji wprowadzając je do swojego flagowego samochodu. Oferują nową ciężarówkę, która wprowadza znaczne usprawnienia w kluczowych obszarach, takich jak częściowa zautomatyzowana jazda, rozszerzone systemy kontroli prędkości, cyfrowy interfejs dla kierowcy i kilka nowoczesnych systemy bezpieczeństwa.
Spośród tych ostatnich jury pochwaliło wprowadzenie systemu MirrorCam, który zastępuje tradycyjne zewnętrzne lusterka wsteczne i skutecznie wspiera kierowcę podczas manewrowania, pokonywania zakrętów lub zmiany pasów. Co więcej, nowe rozwiązanie nie tylko poprawia widoczność we wszystkich kierunkach, ale także daje dużą wydajność aerodynamiczną. 

Członkowie jury Truck of the Year docenili nowy system Active Drive Assist, który w określonych warunkach drogowych może przejąć prowadzenie wzdłuż linii bocznych drogi, umożliwiając w ten sposób częściowo zautomatyzowaną jazdę.

Dziennikarze IToY chwalili także rozszerzone funkcje nowego Predictive Powertrain Control (PPC) nowego Actrosa oraz całkowicie cyfrowy kokpit multimedialny, który zastępuje konwencjonalny zestaw wskaźników. W szczególności PPC można teraz stosować także na krętych trasach, oszczędzając paliwo i przede wszystkim zmniejszając obciążenie kierowcy.

Nowy Mercedes-Benz Actros wyprzedził 8 punktami IVECO S-Way. Dodajmy, że marka Mercedes-Benz otrzymała tytuł International Truck of The Year już po raz dziewiąty.

International Van of The Year 2020 - Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2020

Nominowane do IVoY2020 były następujące modele samochodów dostawczych:

- Fiat Ducato
- Ford Transit Custom Hybrids
- IVECO Daily
- Renault Master
- Ford Transit Ecoblue Hybrid
- Volkswagen Transporter T6.1

 

Tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2020 otrzymał Ford Transit Custom Hybrid

Przyznawana dopiero po raz drugi - International Truck Innovation 2020

Nagroda za innowacje w transporcie dotyczy pojazdów, które nie są w ofercie handlowej, jednak mają swój wkład w rozwój transportu drogowego. Nagrodę tę przyznano w ubiegłym roku i otrzymał ją MAN za koncepcję samochodów autonomicznych pracujących przy obsłudze autostrad. W tym roku do nagrody ITI2020 zostały zgłoszone:

- Hyundai H2 Xcient
- Nikola Electric Fuel Cell Range
- Volvo Vera
- Scania AXL
- Freightliner eCascadia
- Renault Optifuel Lab 3

 

Tytuł International Truck Innovation 2020 otrzymał Hyundai H2 Xcient zasilany wodorem.

Należy dodać, że w/w wybory są werdyktem nie tylko europejskich jury-dziennikarzy. W składzie komisji znajduje się także sześciu członków z innych kontynentów: Chiny, Indie, Południowa Afryka, Australia, Brazylia i Japonia. Zatem wybory najlepszych samochodów użytkowych nie dotyczą tylko rynków EMEA.

Przeczytaj też:
Japońska technologia już od grudnia w europejskiej fabryce

FUSO, japońska spółka córka Daimler Truck i zarazem jeden z wiodących azjatyckich producentów pojazdów użytkowych, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży w Europie nowego FUSO Cantera.

Sprzedaż samochodów ciężarowych w listopadzie 2021

To przedostatni miesiąc podsumowań sprzedaży samochodów ciężarowych w drugim roku pandemii.

Zmiana w fabryce MAN Trucks w Niepołomicach

Z dniem 01.11.2021 dr Richard Slovák objął stanowisko dyrektora zarządzającego w fabryce MAN Niepołomicach oraz prezesa zarządu spółki MAN Trucks sp. z o.o.

Scania z kamerami zamiast lusterek, ale w innym miejscu

Opcja ta będzie początkowo oferowana tylko na rynku europejskim.

Sprawdziliśmy ile kosztują nowe DAF'y XG zamówione przez Waberer's

Od węgierskiego dilera DAF Trucks przyszła dobra wiadomość - wpłynęło ogromne zamówienie na na 570 modeli DAF XG.

Poznajemy DAF XF model 2022

Oglądamy jeden z pierwszych samochodów, nowej serii DAF XF, który trafił do Polski. Samochód wyspecyfikowany na polski rynek, a więc taki jaki zapewne będą kupować polscy przewoźnicy.

 

Alexander Vlaskamp nowym szefem MAN Truck & Bus SE

Rada Nadzorcza TRATON SE powołała do Zarządu Aleksandra Vlaskampa. Przejmuje on stanowisko po Andreasie Tostmann'ie, który był prezesem Zarządu MAN Truck & Bus SE.

Kolekcja zabytkowych ciężarówek Mercedres-Benz opuszcza Stuttgart

Podział Daimlera na dwie niezależne firmy skutkuje przeniesieniem zabytkowych ciężarówek do Wörth.

 

MAN TGX Individual Lion S - prawdziwy lew w owczej skórze

Uważni od razu dostrzegą czerwone akcenty podkreślające sportowy charakter. Jednak w transporcie nie chodzi o sport, a tym bardziej wyścigi czy coś w tym rodzaju. Model Individual Lion S to przede wszystkim usługa, którą oferuje MAN Truck & Bus najbardziej wymagającym klientom.

 

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje