Mercedes-Benz Actros Ciężarówką Roku 2020

Ciężarówka Roku 2020 Mercedes-Benz Actros

Właśnie przed chwilą, podczas uroczystej gali na targach Solutrans w Lyonie zostali ogłoszeni zwycięzcy: 

International Truck of The Year 2020 - Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2020

Na wstępie dodajmy, że jest to chyba jeden z najmniej kontrowersyjnych wyborów patrząc pod względem naszej praktycznej oceny. Tytuł Ciężarówki Roku 2020 przypadł Mercedesowi Actrosowi w pełni zasłużenie. Daimler Trucks jest pionierem rozwiązań służących nie tylko poprawie bezpieczeństwa, ale także rozwiązań, które ułatwiają pracę kierowcy. Podczas jesiennej prezentacji Mercedes-Benz Trucks Polska redakcja 4Trucks.pl miała okazję jeździć tymi ciężarówkami. Nowy Mercedes Actros wyprzedza konkurencję w ofercie dostępnych systemów, a wiele z nich jest lub wkrótce będzie oferowanych w standardowym wyposażeniu ciężarówek.

Nominowane do IToY2020 były następujące modele samochodów ciężarowych:

- Volvo FH I-Save
- IVECO S-Way
- Mercedes-Benz Actros 5. generacji

 

Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Ciężarówki Roku (IToY) coroczna nagroda jest przyznawana ciężarówce wprowadzonej na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, która w największym stopniu przyczyniła się do wydajności transportu drogowego. Rozważono kilka ważnych kryteriów, w tym innowacje technologiczne, komfort, bezpieczeństwo, właściwości jezdne, oszczędność paliwa, wpływ na środowisko oraz całkowity koszt posiadania (TCO).

W oficjalnym komunikacie jury czytamy: - Mercedes-Benz Trucks wykorzystał mocne strony swoich innowacji wprowadzając je do swojego flagowego samochodu. Oferują nową ciężarówkę, która wprowadza znaczne usprawnienia w kluczowych obszarach, takich jak częściowa zautomatyzowana jazda, rozszerzone systemy kontroli prędkości, cyfrowy interfejs dla kierowcy i kilka nowoczesnych systemy bezpieczeństwa.
Spośród tych ostatnich jury pochwaliło wprowadzenie systemu MirrorCam, który zastępuje tradycyjne zewnętrzne lusterka wsteczne i skutecznie wspiera kierowcę podczas manewrowania, pokonywania zakrętów lub zmiany pasów. Co więcej, nowe rozwiązanie nie tylko poprawia widoczność we wszystkich kierunkach, ale także daje dużą wydajność aerodynamiczną. 

Członkowie jury Truck of the Year docenili nowy system Active Drive Assist, który w określonych warunkach drogowych może przejąć prowadzenie wzdłuż linii bocznych drogi, umożliwiając w ten sposób częściowo zautomatyzowaną jazdę.

Dziennikarze IToY chwalili także rozszerzone funkcje nowego Predictive Powertrain Control (PPC) nowego Actrosa oraz całkowicie cyfrowy kokpit multimedialny, który zastępuje konwencjonalny zestaw wskaźników. W szczególności PPC można teraz stosować także na krętych trasach, oszczędzając paliwo i przede wszystkim zmniejszając obciążenie kierowcy.

Nowy Mercedes-Benz Actros wyprzedził 8 punktami IVECO S-Way. Dodajmy, że marka Mercedes-Benz otrzymała tytuł International Truck of The Year już po raz dziewiąty.

International Van of The Year 2020 - Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2020

Nominowane do IVoY2020 były następujące modele samochodów dostawczych:

- Fiat Ducato
- Ford Transit Custom Hybrids
- IVECO Daily
- Renault Master
- Ford Transit Ecoblue Hybrid
- Volkswagen Transporter T6.1

 

Tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2020 otrzymał Ford Transit Custom Hybrid

Przyznawana dopiero po raz drugi - International Truck Innovation 2020

Nagroda za innowacje w transporcie dotyczy pojazdów, które nie są w ofercie handlowej, jednak mają swój wkład w rozwój transportu drogowego. Nagrodę tę przyznano w ubiegłym roku i otrzymał ją MAN za koncepcję samochodów autonomicznych pracujących przy obsłudze autostrad. W tym roku do nagrody ITI2020 zostały zgłoszone:

- Hyundai H2 Xcient
- Nikola Electric Fuel Cell Range
- Volvo Vera
- Scania AXL
- Freightliner eCascadia
- Renault Optifuel Lab 3

 

Tytuł International Truck Innovation 2020 otrzymał Hyundai H2 Xcient zasilany wodorem.

Należy dodać, że w/w wybory są werdyktem nie tylko europejskich jury-dziennikarzy. W składzie komisji znajduje się także sześciu członków z innych kontynentów: Chiny, Indie, Południowa Afryka, Australia, Brazylia i Japonia. Zatem wybory najlepszych samochodów użytkowych nie dotyczą tylko rynków EMEA.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL