Elektryczne ciężarówki Mercedes już niedługo w seryjnej produkcji

Mercedes-Benz EActros

Najpóźniej w roku 2039, Daimler Trucks & Buses, zamierza na rynkach w Europie, Japonii i krajach członkowskich NAFTA, sprzedawać już tylko takie samochody fabrycznie nowe, których eksploatacja  będzie miała neutralny bilans CO2.

 

Ponadto już w roku 2022 oferta motoryzacyjna Daimler Trucks & Buses na głównych rynkach zbytu (w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii) ma zawierać seryjne pojazdy elektryczne z napędem akumulatorowym. Do końca przyszłej dekady Daimler Trucks & Buses zaoferuje też seryjne pojazdy z napędem wodorowym. W tym tygodniu Daimler Trucks & Buses na wystawie Tokyo Motor Show w Japonii zaprezentował światu prototyp Vision F-Cell marki FUSO z ogniwem paliwowym – efekt wzmożonych prac nad autami wodorowymi. Wiadomo już, że od roku 2022 wszystkie fabryki Daimler Trucks & Buses w Europie będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Następnie w ich ślady pójdą fabryki we wszystkich innych regionach.

Martin Daum, członek zarządu koncernu Daimler odpowiedzialny za samochody ciężarowe i autobusy, powiedział na Niemieckim Kongresie Logistycznym w Berlinie: - Ponieważ całkowita modernizacja floty do roku 2050 zajmie około dziesięciu lat, naszą ambicją jest to, by do roku 2039 w naszej ofercie dla krajów triady znajdowały się wyłącznie pojazdy nowe, mające lokalnie neutralny bilans CO2 w ujęciu tank-to-wheel. A prawdziwie neutralny bilans CO2 wymaga pojazdów z elektrycznym napędem akumulatorowym lub wodorowym. Jako pierwsi wśród producentów konsekwentnie weszliśmy na ścieżkę elektromobilności w zakresie wysokotonażowych samochodów ciężarowych i dziś we wszystkich segmentach jesteśmy rynkowym liderem pod względem liczby takich pojazdów eksploatowanych przez klientów. Jeśli chodzi o branżę autobusową, to realizując całościowe podejście do elektromobilności, na które składa się elektryczny autobus miejski oraz odpowiednie doradztwo, już teraz wnosimy znaczący wkład w przyszłościowy, lokalnie bezemisyjny publiczny transport pasażerski w miastach i na przedmieściach, a co za tym idzie, w utrzymanie czystości powietrza w dużych aglomeracjach.

Globalna oferta elektrycznych ciężarówek

W dziedzinie elektrycznych samochodów ciężarowych Daimler Trucks zbiera doświadczenia już od roku 2010, natomiast w roku 2017 pojawiła się na rynku i trafiła do rąk klientów pierwsza ciężarówka koncernu z napędem całkowicie elektrycznym, wyprodukowana w małej serii – lekki Fuso eCanter. Obecnie klienci użytkują już ponad 140 eCanterów w miastach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Berlinie, Londynie, Amsterdamie, Paryżu i Lizbonie. Ciężki samochód ciężarowy Mercedes-Benz eActros o zasięgu do 200 km jest, w ramach tzw. „floty innowacyjnej”, intensywnie eksploatowany przez klientów w Niemczech i Szwajcarii. Pierwszy spośród tych samochodów przekazano użytkownikowi w 2018 r. Natomiast w Stanach Zjednoczonych klienci intensywnie testują średniociężkiego Freightlinera eM2 oraz ciężkiego Freightlinera eCascadia.

Napędy bazujące na wodorze

Od ponad 30 lat koncern Daimler pracuje nad technologiami napędowymi opartymi na wodorze. Dziś pojazdy Daimler z ogniwami paliwowymi mają już za sobą miliony przejechanych kilometrów, co dowodzi, że rozwiązanie to dojrzało do wejścia na rynek. Jednak w segmencie pojazdów użytkowych istnieją tu wciąż specyficzne wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o żywotność i ładowność pojazdu. Mając swoje zalety uzależnione od rodzaju użytkowania, elektryczny napęd akumulatorowy oraz technologia wodorowe wzajemnie się uzupełniają. Dla użytkownika samochodów ciężarowych i autobusów decydujące kryterium stanowią łączne koszty eksploatacji.

Vision F-Cell marki FUSO - prototyp z ogniwem paliwowym

Vision F-Cell zaproponowany przez Daimler Trucks & Buses oznacza konsekwentny wzrost aktywności koncernu w sektorze napędów wodorowych. Marka FUSO testuje na tym prototypie użyteczność ogniw paliwowych dla różnych pojazdów użytkowych. 7,5-tonowy Vision F-Cell posiada napęd o maksymalnej mocy 135 kW. Jego zasięg dochodzi do 300 kilometrów. Swoją architekturą układu przeniesienia napędu samochód Vision F-Cell zasadniczo podobny jest do samochodów ciężarowych z elektrycznym napędem akumulatorowym – istotna różnica to znacznie mniejsza wydajność akumulatora oraz dodatkowy zbiornik na wodór.

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL