Dlaczego ciężarówki mają przymocowane tabliczki z napisem TIR?

TIR - skrót od fr. Transport International Routier; (Międzynarodowy Transport Drogowy)

TIR - Transport International Routier; (Międzynarodowy Transport Drogowy). 

 

Na pewno wielokrotnie widzieliście samochody ciężarowe z umocowanymi z przodu lub z tyłu tabliczkami z napisem TIR. Ale co dokładnie mówi nam takie oznaczenie i czego dotyczy?

Chiny podpisały konwencję TIR w 2016 roku

TIR - skrót od fr. Transport International Routier. Jest to Międzynarodowy Transport Drogowy, który reguluje międzynarodowa konwencja celna z 14 listopada 1975 dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych w celu większej skuteczności przewozów drogowych.


Samochód ciężarowy poruszający się na karnecie TIR wyjeżdżający z jednego państwa jest – w myśl konwencji TIR, sprawdzany i plombowany na przejściach granicznych albo w dowolnym urzędzie celnym zlokalizowanym w środku kraju wywozu towaru, a zostaje odplombowany i skontrolowany dopiero w państwie docelowym, natomiast wszystkie granice krajów tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum.


Konwencję TIR zaczęto stosować tuż po skończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt krajów: wszystkie w Europie, a także większość państw, które utrzymują dość dużą liczbę samochodów ciężarowych w ruchu międzynarodowym (między innymi: Turcja, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, czy Iran). W lipcu 2016 roku konwencję TIR podpisała również Chińska Republika Ludowa.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL