Tachograf a zmiana czasu

Wskazówki ekspertów OCRK dotyczące tachografów przy zmianie czasu

Brak zaznaczenia na wykresówce zmiany czasu grozi mandatem.

 

W nocy nastąpiła zmiana czasu letniego na zimowy.

W tachografie analogowym czas przestawiamy samodzielnie

O godzinie 3 w nocy przestawiamy zegarki na godzinę 2. Co powinni zrobić kierowcy samochodów ciężarowych, aby ich ewidencja czasu pracy była poprawna i zgodna z prawem?

W tachografie na tarczki bieżącą godzinę można przestawić samodzielnie. W wielu urządzeniach analogowych nie da się jednak przestawić godzin wstecz, więc trzeba będzie w nich przekręcić zegar o 23 godziny do przodu. W sytuacji, kiedy kierowca ma wątpliwości, jak to zrobić, najlepiej, aby sięgnął po instrukcję obsługi i zapoznał się z procedurą postępowania. Eksperci OCRK zalecają, aby czas zmieniać przed pierwszym ruszeniem pojazdem po odpoczynku dobowym w niedzielę. Nie należy zmieniać czasu bezpośrednio o godzinie 3 na 2-gą, ponieważ może to spowodować zdublowanie aktywności na wykresówce. Zalecane jest także odnotowanie na odwrocie wykresówki, że nastąpiła zmiana czasu. Ta informacja będzie przydatna dla kontrolujących czas pracy kierowcy.

Kierowcy ciężarówek z tachografem cyfrowy nie muszą się przejmować zmianą czasu. Tu dane są rejestrowane na podstawie uniwersalnego czasu UTC (Coordinated Universal Time) – bez przesunięcia czasowego lato/zima. Czas UTC w tachografie może zmienić wyłącznie warsztat kalibrujący tachograf. Jedyną korektą jaką może dokonać kierowca ciężarówki to +/- 1 minuta raz w tygodniu.

Cofnięcie czasu nie oznacza, że kierowca może jechać dodatkową godzinę ekstra czy, że może dłużej pracować. Należy przestrzegać wszystkich reguł jak dotychczas. Przykładowo od rozpoczęcia do zakończenia pracy kierowcy (w przypadku odpoczynku dziennego skróconego) nie może minąć więcej niż 15 godzin – podczas kontroli będzie liczony rzeczywisty upływ czasu. Oznacza to, że jeśli kierowca rozpocznie pracę o godzinie 20:00 w sobotę (26 października 2019) to zakończenie pracy przypada najpóźniej na godzinę 10:00 w niedzielę. Jest to wyjątek ze względu na zmianę czasu, gdyż w inne dni mógłby pracować do 11-tej.

UWAGA! Brak zaznaczenia na wykresówce zmiany czasu może stać się podstawą dla Inspekcji Transportu Drogowego do nałożenia mandatu na kierowcę (100 zł za każdą wykresówkę, ale nie więcej niż 1000 zł).

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL