Ile zarabia zawodowy kierowca ciężarówki w Niemczech?

Cała prawda o zarobkach kierowców ciężarówek w Niemczech

Brakuje 45 tysięcy zawodowych kierowców ciężarówek. 

 

Firmy spedycyjne w Niemczech przeżywają ciężkie czasy.

Najmniej zarabiają kierowcy wschodnich Niemiec

W branży występuje poważny niedobór personelu. Obecnie brakuje na rynku około 45 tysięcy kierowców. Ponadto istnieją duże różnice w ich wynagrodzeniach. Według ekspertów, w zależności od regionu i firmy, zawodowi kierowcy zarabiają od 1800 do 4500 EUR brutto miesięcznie.

Według statystyk z 2016 roku kierowcy ciężarówek zarabiali średnio 28 703 EUR rocznie. Odpowiada to miesięcznemu wynagrodzeniu poniżej 2400 euro. Chociaż małe firmy płacą swoim pracownikom jeszcze mniej. Na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii standardowa stawka godzinowa kierowcy ciężarówki w najwyższej grupie wynosi 12,82 EUR/ godzinę lub 2000 EUR brutto miesięcznie.

Według Federalnego Stowarzyszenia Transportu i Logistyki (BGL) kierowcy ciężarówek mają niższe wynagrodzenia we wschodnich Niemczech niż ich koledzy na zachodzie kraju. Kierowcy dostają także wyższe gaże na południu Niemiec w porównaniu z tymi z północy. W regionach przygranicznych z Polską i Czechami płace są najniższe ze względu na silną konkurencję z kierowcami z Europy Wschodniej.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL