Literowe oznaczenia na samochodach ciężarowych

Co oznaczają zielone znaki L, G, U (E) i S na ciężarówkach

Zielone kółko z białą literą informuje o charakterystyce ciężarówki pod względem ekologii.

 

Zgodnie z europejskimi standardami transportu ładunków informacje o zgodności z normami bezpieczeństwa środowiska muszą być oznaczone na ciągniku. Zielone kółka z białą literą mówią o charakterystyce ciężarówki z ekologicznego punktu widzenia.

Litera L oznacza cichy ciągnik

Oznaczenie L
Biała litera L w zielonym kółku-oznaczenie austriackie. Oznacza Larmarm Kraftfahzeuge, co dosłownie przekłada się na cichy ciągnik. Maksymalny wytwarzany hałas, zgodnie z przepisem 51 EKG ONZ, nie może przekraczać 80 dBA. Jest to porównywalne z głośnością budzika znajdującego się obok łóżka. Obecnie większość europejskich ciągników spełnia ten wymóg.
Oznaczenie G
Certyfikat jest podobny do przykładu austriackiego, jednak wskazuje na możliwość przemieszczania się w specjalnej strefie ekologicznej Niemiec. Dokument zgodności wystawia producent ciągnika. Znak jest zamontowany na zderzaku samochodu. To rozszerza możliwy obszar przepływu towarów i przyspiesza szybkość dostawy. Nowoczesne ciężarówki, które spełniają ten wymóg i mają system oczyszczania spalin, mogą otrzymać ogólną klasę przyjazny dla środowiska, Bezpieczne EURO-3 i użyć naklejki z numerem 3.
Oznaczenie U (E)
To określenie oznacza Umwelt, czyli - przyroda. Ten standard ma jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania niż poprzednie. Oprócz maksymalnego poziomu hałasu ustalana jest minimalna klasa EURO-2 zgodnie z poziomem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Również coroczna kontrola techniczna systemów bezpieczeństwa staje się obowiązkowa. Samochody ciężarowe z kategorią U mają mniej ograniczeń w poruszaniu się po europejskich krajach .
Oznaczenie S
Supergrun, dosłownie tłumaczone jako bardzo zielony. Najbezpieczniejsza z punktu widzenia ochrony środowiska klasa ciągników, które mogą dostarczać towary w całej Europie. Rozporządzenie zostało zatwierdzone w 1997 roku i zawiera wiele wymagań, które musi spełnić samochód ciężarowy w tej klasie:
na wszystkich oponach bieżnik musi mieć co najmniej 2 mm głębokości,
mają mieć tylne elementy odblaskowe
mieć tylny zderzak ochronny,
obecność na pokładzie tachografu,
mieć boczne osłony
Po zatwierdzeniu zgodności z wymogami kierowca otrzymuje tabliczkę z kategorią i certyfikatem.

Przeczytaj też:
POLOmarket inwestuje w Mercedesy Sieć POLOmarket realizuje kolejną ważną inwestycję w logistykę, finalizując zakup 13 ciągników siodłowych Mercedes-Benz oraz trzech pojazdów z zabudową chłodniczą za blisko 1,5 mln euro.
Daimler Truck Polska nagradza najlepsze firmy w swojej sieci dealersko-serwisowej Grupa Wróbel ponownie okazała się zwycięzcą w kategorii Dealer Roku. Najlepszym serwisem została firma BTC Czapka ze Skoczowa. 
Pojazdy użytkowe po pierwszym kwartale 2024 r. To już siódmy miesiąc spadku na rynku pojazdów użytkowych we wszystkich grupach: ciągniki samochodowe obniżyły się o blisko 19%, podwozia samochodowe i nieliczne samochody specjalne o 21%.
Mercedes-Benz Actros L z futurystyczną kabiną ProCabin już w sprzedaży Od kwietnia 2024 r. można składać zamówienia na nowego Actrosa L, który wejdzie do produkcji w grudniu bieżącego roku.
Używane Renault Trucks z gwarancją do 240 tys km Dzięki T Red, który doskonale ilustruje podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, producent kładzie nacisk zarówno na pojazdy używane, jak i na ponowne wykorzystanie użytych części.
RP-Trans nowym autoryzowanym punktem serwisowym Ford Trucks Polska Ford Trucks Polska otwiera piętnasty autoryzowany serwis pojazdów ciężarowych.
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Słaby luty w pojazdach użytkowych Producenci pojazdów ciężarowych odnotowali kolejny spadek sprzedaży nowych ciężarówek.
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.