Dachser

Wydłużone zestawy Dachser przemierzają czeskie drogi

Dachser jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Czechach używa 25-metrowych ciężarówek do codziennych przewozów towarów w tym kraju.

 

Kursują one między oddziałami firmy w Ostrawie i Brnie. Pozwala to na transportowanie większej liczby przesyłek przy jednoczesnym wykorzystaniu tylko dwóch długich zestawów zamiast trzech konwencjonalnych pojazdów.

Zastosowanie takiego rozwiązania stało się możliwe dzięki niedawnej decyzji czeskiego rządu o szerszym dopuszczeniu dłuższych kombinacji ciężarówek do jazdy. Dzięki temu firmy logistyczne mogą teraz ubiegać się o pozwolenia na użytek długich zestawów na określonych trasach. Maksymalna długość takiej megaciężarówki to 25,25 m przy dopuszczalnej masie całkowitej 48 ton. Pojazdy te muszą się poruszać przede wszystkim po autostradach i nie mogą przekraczać torów kolejowych. Odległość między punktami załadunku lub rozładunku a wjazdem na najbliższą autostradę nie może zaś przekraczać 10 km. Blisko 170-kilometrowy odcinek między Ostrawą a Brnem doskonale spełnia wszystkie te wymagania, dzięki czemu Dachser jest w stanie optymalizować tam swoje przewozy przy użyciu długich pojazdów.

Zestaw, w skład którego wchodzi jedna naczepa typu mega i jeden kontener BDF, może pomieścić 104 palety. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwupoziomowego załadunku - rozwiązania, które jest od lat wykorzystywane przez Dachser. Wdrożenie do użytku dwóch takich pojazdów na trasie Ostrawa-Brno przełożyło się zwiększenie przestrzeni ładunkowej o 40%. Międzynarodowy operator używa dłuższych ciężarówek również w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Szwecja czy Hiszpania. Obecnie ich zastosowanie jest ograniczone przepisami, które różnią się w zależności od państwa. Obostrzeniami objęta jest także kwestia przekraczania nimi granic. W Polsce transportowanie towarów zestawami 25,25 m jest dozwolone tylko po uzyskaniu specjalnych zezwoleń.

Przeczytaj też:
Daimler Truck Polska nagradza najlepsze firmy w swojej sieci dealersko-serwisowej Grupa Wróbel ponownie okazała się zwycięzcą w kategorii Dealer Roku. Najlepszym serwisem została firma BTC Czapka ze Skoczowa. 
Pojazdy użytkowe po pierwszym kwartale 2024 r. To już siódmy miesiąc spadku na rynku pojazdów użytkowych we wszystkich grupach: ciągniki samochodowe obniżyły się o blisko 19%, podwozia samochodowe i nieliczne samochody specjalne o 21%.
Mercedes-Benz Actros L z futurystyczną kabiną ProCabin już w sprzedaży Od kwietnia 2024 r. można składać zamówienia na nowego Actrosa L, który wejdzie do produkcji w grudniu bieżącego roku.
Używane Renault Trucks z gwarancją do 240 tys km Dzięki T Red, który doskonale ilustruje podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, producent kładzie nacisk zarówno na pojazdy używane, jak i na ponowne wykorzystanie użytych części.
RP-Trans nowym autoryzowanym punktem serwisowym Ford Trucks Polska Ford Trucks Polska otwiera piętnasty autoryzowany serwis pojazdów ciężarowych.
Słaby luty w pojazdach użytkowych Producenci pojazdów ciężarowych odnotowali kolejny spadek sprzedaży nowych ciężarówek.
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.
Tytuł Dealer Roku DAF 2024 otrzymał serwis z Rzeszowa DAF Trucks Polska już od 13 lat nagradza czołowych dealerów marki w Polsce. W tym roku najlepszymi wynikami we wszystkich kluczowych aspektach działalności może pochwalić się oddział Grupy Wanicki z Trzciany pod Rzeszowem.
Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A. Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.