ITD wypisało mandaty na sumę 45 tys. złotych. Powodem kar było fałszowanie zapisu tachografów

WITD Poznań

Magnesy nadal popularne wśród kierowcy ciężarówek.

 

Inspektorzy ITD z Leszna zatrzymali kilka pojazdów, których kierowcy, stosując magnesy fałszowali zapisy tachografów. Użycie magnesu powodowało ingerencję w prawidłowe działanie tachografu. Głównie chodziło o czas odpoczynku kierowców.

W dniu 12 czerwca w godzinach wieczornych na drodze ekspresowej S5 został zatrzymany do kontroli kierowca ciężarówki pracujący dla przewoźnika z Wielkopolski. Jego ciężarówkę skierowano na bezpieczny parking przy miejscu obsługi podróżnych w Gołanicach. Podczas kontroli inspektorzy stwierdzili brak rejestracji aktywności prowadzenia pojazdu. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w kwocie 15 tysięcy złotych (ograniczone ustawowo do 12 tysięcy), a kierowca otrzymał mandat 2 tys. złotych.

Magnes przyczepiony do impulsatora skrzyni biegów

Podobna sytuacja wydarzyła się dzień wcześniej i dzień później. Inspektorzy z oddziału w Lesznie znów wykryli w dwóch pojazdach należących do przewoźników polskich, w tym jeden z Wielkopolski, kolejne naruszenia związane z ingerencją w urządzenia rejestrujące. Każdorazowo został wykryty magnes przyczepiony do impulsatora skrzyni biegów. Przeciwko obydwóm przedsiębiorcom wszczęto już postępowania administracyjne na łączną kwotę 30 tysięcy złotych. Kierowców inspektorzy ukarali mandatami karnymi w sumie na 4 tysiące złotych. W jednym przypadku odpowiedzialności nie uniknie również osoba zarządzająca transportem, której grozi kara w wysokości 2 tysięcy złotych.

fot. WITD Poznań

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL