ITD wypisało mandaty na sumę 45 tys. złotych. Powodem kar było fałszowanie zapisu tachografów

WITD Poznań

Magnesy nadal popularne wśród kierowcy ciężarówek.

 

Inspektorzy ITD z Leszna zatrzymali kilka pojazdów, których kierowcy, stosując magnesy fałszowali zapisy tachografów. Użycie magnesu powodowało ingerencję w prawidłowe działanie tachografu. Głównie chodziło o czas odpoczynku kierowców.

W dniu 12 czerwca w godzinach wieczornych na drodze ekspresowej S5 został zatrzymany do kontroli kierowca ciężarówki pracujący dla przewoźnika z Wielkopolski. Jego ciężarówkę skierowano na bezpieczny parking przy miejscu obsługi podróżnych w Gołanicach. Podczas kontroli inspektorzy stwierdzili brak rejestracji aktywności prowadzenia pojazdu. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w kwocie 15 tysięcy złotych (ograniczone ustawowo do 12 tysięcy), a kierowca otrzymał mandat 2 tys. złotych.

Magnes przyczepiony do impulsatora skrzyni biegów

Podobna sytuacja wydarzyła się dzień wcześniej i dzień później. Inspektorzy z oddziału w Lesznie znów wykryli w dwóch pojazdach należących do przewoźników polskich, w tym jeden z Wielkopolski, kolejne naruszenia związane z ingerencją w urządzenia rejestrujące. Każdorazowo został wykryty magnes przyczepiony do impulsatora skrzyni biegów. Przeciwko obydwóm przedsiębiorcom wszczęto już postępowania administracyjne na łączną kwotę 30 tysięcy złotych. Kierowców inspektorzy ukarali mandatami karnymi w sumie na 4 tysiące złotych. W jednym przypadku odpowiedzialności nie uniknie również osoba zarządzająca transportem, której grozi kara w wysokości 2 tysięcy złotych.

fot. WITD Poznań

Przeczytaj też:
Ataki na kierowców na przystankach A2. Znamy nowe szczegóły

Dzięki tej sztuczce sprawcy zmusili kierowcę, aby wysiadł z samochodu.

 

Wypadek z udziałem polskiej ciężarówki

Wypadek miał miejsce w środę rano na A7 w Kaltenkirchen, w okolicy Hamburga.

 

Kierowca szósty dzień stoi i czeka na pomoc

Ciężarówka zarejestrowana w Portugalii, która jechała do papierni we włoskim mieście Burgo di Verzuolo, utknęła na wąskiej drodze, bez możliwości samodzielnego wyjazdu.

 

Czołowe zderzenie? Zginęło dwóch kierowców ciężarówek

Do bardzo poważnego wypadku doszło na Węgrzech. Nie znana jest przyczyna zderzenia dwóch ciężarówek.

 

10 000 kary za wyłącznik tachografu

W dniu 13 listopada br. na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Białystok inspektorzy z WITD w ciężarówce przewożącej nawozy znaleźli wyłącznik tachografu.

 

Kontrolujący przerywa odpoczynek kierowcy, czy może?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego.

 

Nowe uprawnienia ITD i Policji - więcej kontroli stanu technicznego pojazdu

Od 7 listopada 2019 r. służby powołane do przeprowadzania kontroli na drogach zyskały większe uprawnienia.

 

Kierowca ciężarówki odkrywa uchodźców w naczepie - nie odpowie za przemyt

Według informacji niemieckiej policji federalnej sceny, takie jak w thrillerze, rozgrywały się wcześnie rano w środę na granicy niemiecko-luksemburskiej na autostradzie A64 na parkingu Markusberg.

 

39 ciał znalezionych w ciężarówce, czy kierowca odpowie za śmierć?

Dziś rano służby ratunkowe odkryły w naczepie ciała 38 osób dorosłych i nastolatka.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL