Jazda bez ważnej karty kierowcy i dziewięć mandatów dla kierowcy ciężarówki

Kontrole ITD Białystok

Jedna kontrola kilka wykroczeń.

 

W rejonie dawnego przejścia granicznego w Budzisku inspektorzy transportu drogowego z WITD w Białymstoku zatrzymali do rutynowej kontroli samochód ciężarowy wykonujący przewóz produktów nabiałowych z Austrii do Finlandii w imieniu przewoźnika z siedzibą w Estonii.

Kierowca ciężarówki z nadmiarem paliwa

Kierowca z rozbrajającą szczerością wyznał, iż od kilku dni wykonuje przewozy drogowe po Europie bez zalogowanej w tachografie karty kierowcy bowiem ta straciła ważność. O problemie z kartą kierujący zorientował się dopiero w momencie zakończenia ważności karty dotychczas używanej. Nie wystąpił w przewidzianym terminie o wydanie nowej karty oraz nie wykonywał wydruków z tachografu umożliwiających identyfikację kierującego. W związku z powyższym nie dysponował nową kartą kierowcy, a dodatkowo nie okazał też wypisu z licencji wspólnotowej uprawniającej do wykonywania kontrolowanego przewozu. Ponadto analiza danych zawartych w pamięci zainstalowanego w pojeździe cyfrowego urządzenia rejestrującego oraz na karcie kierowcy użytkowanej do upływu terminu ważności wykazała liczne naruszenia dotyczące dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu oraz obowiązkowych okresów odpoczynku i przerw.

Na domiar złego w wyniku oględzin ciężarówki stwierdzono, iż pojemność zbiorników na paliwo w jakie została wyposażona kontrolowana jednostka transportowa wynosi łącznie 1745 litrów, tj. przekracza dopuszczalną normę określoną w umowie ADR o 245 litrów.

Na kierowcę nałożono 9 mandatów karnych oraz wszczęto 3 postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych zarówno na przewoźnika jak i na osobę zarządzającą transportem w łącznej wysokość 12350 zł.

Fot. WITD Białystok

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL