Kierowcy karetek pogotowia muszą mieć prawo jazdy C

Kierowcy karetek

Zaskakujący problem kierowców w Legnicy.

 

Jak podało dziś Radio Wrocław kierowcy legnickich karetek pogotowia zostali skierowani na kursy prawa jazdy dla kierowców ciężarówek. Powodem jest ciężar ambulansów z pełnym wyposażeniem medycznym, który często przekracza 3,5 tony.

Na wyposażeniu samochodów ratowniczych jest sprzęt specjalistyczny, który wraz za zabudową, najczęściej waży więcej niż 3,5 tony. Oznacza to, że zwykłe uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi nie wystarczą.

- Dzięki pomocy urzędu pracy nasi ratownicy rozpoczynają właśnie naukę kierowania ciężarówkami. Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie kierowco-ratowników. No i udało nam się zdobyć pieniądze na 25 osób. Jesteśmy chyba pierwsi w Polsce. Mają darmowe badania lekarsko-psychologiczne, kurs nauki jazdy i egzamin na kategorię C - mówi Wiesław Zielonka z Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Dodatkowe kategoria prawa jazdy dla kierowców karetek pogotowia to jedynie połowa problemu. Zbyt ciężkie ambulanse nie mogą być dopuszczone do ruchu, wynika to z przepisów homologacyjnych dla samochodów dostawczych. Okazało się, że 10 samochodów ratownictwa medycznego przekracza DMC 3,5 tony i nie może wyjechać na ulice. Kilka dni temu prokuratorzy z Wrocławia zlecili kontrolę kolejnych pięciu karetek.

fot. tulegnica.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL