Co potrafi sprzęt nowy ITD

GITD kontrole ciężarówek

64 mobilne zestawy do kontroli ciężarówek.

 

Zakup nowego sprzętu do kontroli samochodów ciężarowych zapewne szybko się zwróci inspektorom, gdyż stan techniczny wielu ciężarówek budzi poważne wątpliwości. Na 42 skontrolowane, tylko w jednym dniu, samochody zatrzymano 21 dowodów rejestracyjnych, 6 zakazów dalszej jazdy.

Stan techniczny ciężarówek

Jest 238 km autostrady A4 i specjalny punkt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego z Opola, środa rano. Inspektorzy prowadzili w tym miejscu kontrole z wykorzystaniem najnowocześniejszej w kraju mobilnej stacji diagnostycznej. Wyposażona w nowoczesną aparaturę pomiarową, pozwala dokładnie sprawdzić układ hamulcowy i kierowniczy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Stacja wyposażona jest również w dymomierz i analizator spalin, dzięki którym z ruchu eliminowane są pojazdy zanieczyszczające środowisko. W wykrywaniu w pojazdach niedozwolonych urządzeń zakłócających pracę tachografu i emulatorów Adblue inspektorom pomagają specjalne zestawy kontrolne. Zakres kontroli jest szeroki - od stanu technicznego, przez czas pracy kierowców, po ocenę jakości spalin. Efekty? Inspektorzy sprawdzili 42 pojazdy, w 21 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych, nałożono 28 mandatów karnych, wszczęto 9 postępowań administracyjnych, w 4 przypadkach ujawniono stosowanie emulatorów Adblue, a jeden z kierowców jechał na magnesie.

Nowoczesny sprzęt w ITD

W specjalne zestawy kontrolne zostali wyposażeni są nie tylko inspektorzy z Opola. 64 zestawy zostały przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego wszystkim Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego. GITD w ramach projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego" oprócz zestawów planuje zakupić także 16 mobilnych stacji diagnostycznych i 64 pojazdy typu furgon wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. Funkcjonalność sprzętu pozwala na przeprowadzenie szczegółowych i skutecznych kontroli, a nowoczesny sprzęt wspiera inspektorów w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi i zatruwającymi środowisko pojazdami.

fot. GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL