Legendarny silnik Scania V8 obchodzi 50-te urodziny

Pierwsza prezentacja silnika wysokoprężnego Scania V8 odbyła się w 1969 roku

Jednostka napędowa SCANIA V8 niezawodna od pół wiecza.

 

Debiut silnika Scania V8 odbył się na Międzynarodowych Targach Aut Użytkowych IAA w 1969 roku.

Pakiet stylizacji Scania V8

Od tego czasu silnik Scania w kształcie litery V cieszy się niezrównaną reputacją. W wieku 50 lat jednostka napędowa Scania V8 jest bardziej popularna i lepsza niż kiedykolwiek.
Pod koniec lat sześćdziesiątych inżynierowie Scanii podbili świat pojazdów użytkowych 14-litrowym silnikiem wysokoprężnym V8 o mocy 350 KM. Ponieważ w 1969 r. samochody ciężarowe były w stanie uzyskać maksymalnie 250 KM , nowy produkt od Scanii był czymś nieosiągalnym przez konkurencję. V8 był oczywistą odpowiedzią na lepsze drogi i rosnącą potrzebę zwiększenia wydajności transportu. Dzisiaj Scania oferuje silniki Euro 6, V8 o mocy od 520 do 730 KM. Pierwsza 14,2-litrowa wersja V8 z 1969 roku ważyła 1311 funtów, dzisiejsza wersja o pojemności 16,4 litra ma taką samą wagę jak wtedy, ale według producenta jest dwukrotnie mocniejsza oraz wyposażona w wiele systemów pomocniczych. Zaletą modelu V8 Scania jest jego mniejszy gabaryt, dzięki czemu łatwiejsza jest jego instalacja niż w przypadku silnika seryjnego o tej samej wydajności. Krótszy wał korbowy jest również bardziej wytrzymały niż długi wał korbowy 6-cylindrowego silnika rzędowego.
Z okazji 50-lecia dostępny jest pakiet stylizacji V8 zawierający naklejki, kołpaki, klapki błotne i światło powitalne, a także kolekcję zegarków V8, body dla niemowląt, koszulki oraz pudełka na lunch.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL