Wzmożone kontrole ITD

ITD Opole kontrole ciężarówek

Kontrole ITD miały na celu wykrywanie manipulacji i oszustw na tachografach.

 

W dniu 6 maja br., inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu byli obecni na drogach całego regionu. Kontroli poddano 201 pojazdów ciężarowych. W efekcie przeprowadzonych działań, w dwóch przypadkach stwierdzono podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do fałszowania danych dotyczących aktywności kierowcy, wykryto jeden przypadek "jazdy na cudzej karcie" i jeden bez karty kierowcy. Stwierdzono również szereg innych naruszeń dotyczących m.in. niesczytywania danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, skrócenia dziennego okresu odpoczynku i braku wpisów ręcznych.

Kontrole ciężarówek ITD

Stan techniczny trzech z kontrolowanych ciężarówek pozostawiał wiele do życzenia. Stwierdzono usterki techniczne w jednym z nich: m.in. pęknięte tarcze hamulcowe przedniej osi ciągnika samochodowego, wycieki oleju napędowego ze zbiornika paliwa, który został przymocowany do ramy pojazdu przy pomocy pasa transportowego oraz uszkodzony klosz przedniego światła przeciwmgłowego. Usterki te zostały zakwalifikowane, jako niebezpieczne - zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego i samochód ciężarowy z miejsca kontroli odjechał na lawecie. Ponadto inspektorzy ujawnili również dwa przypadki braku ważnych badań technicznych kontrolowanych pojazdów, brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, brak ważnego prawa jazdy oraz brak wymaganego szkolenia okresowego kierowcy.
W konsekwencji wykrytych nieprawidłowości wszczęte zostało dziewięć postępowań administracyjnych na łączną kwotę 55 450,00 zł, zatrzymane zostały dwa dowody rejestracyjne, jeden pojazd został wyeliminowany z ruchu a na kierowców nałożonych zostało pięć mandatów karnych na łączną kwotę 6350,00 zł.

fot. WITD Opole

Przeczytaj też:
Nielegalnie zatrudnieni obcokrajowcy i płacenie pod stołem kierowcom ciężarówek skończyło się gigantycznymi karami

Firma transportowa z Amersfoort i jej szef zostali ukarani grzywną w wysokości 378 000 euro. Ponadto skonfiskowano ciężarówki firmy, jako depozyt do zabezpieczeń ewentualnych roszczeń.

 

Kilka rzeczy, na które najczęściej zwracają uwagę kontrolujący ciężarówek

Co znajduje się na celowniku służb podczas kontroli w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej?

 

Czym grozi naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów ciężarowych w nocy

W sobotę 15 lutego 2020 r., około 23:30, 36-letni polski kierowca ciężarówki odjechał B10 z Landau w kierunku Pirmasens.

 

Kierowca ciężarówki, który wypadł z kabiny na autostradę był pod wpływem alkoholu

Kierowca ciężarówki dostał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po tym, jak całkowicie pijany wypadł za samochodu i leżał na autostradzie.

 

Francja protestuje - możliwe blokady dróg

Jak podaje agencja AFP - wczorajszy dzień strajku we Francji spowodował chaos na krajowych drogach.

 

56 kierowców ciężarówek było pijanych w niedzielny wieczór

Jeden kierowca miał nawet 2,5 promila - odebrano mu dokumenty.

 

Policja na motocyklach kontroluje 48 ciężarówek

Kontrola wykazuje liczne niedociągnięcia i naruszenia, w przypadku dwóch kierowców ciężarówek podróż jest niemożliwa.

 

10 000 kary za wyłącznik tachografu

W dniu 13 listopada br. na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Białystok inspektorzy z WITD w ciężarówce przewożącej nawozy znaleźli wyłącznik tachografu.

 

Kontrolujący przerywa odpoczynek kierowcy, czy może?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL