UE OGRANICZA KONTROLĘ KIEROWCÓW CIĘŻARÓWEK

Kontrole kierowców ciężarówek

Dobre wiadomości dla transportu drogowego.

 

Zgodnie z listem Komisji Europejskiej skierowanym do IRU, organy kontrolne kierowców ciężarówek nie mogą żądać dowodu, że kierowca spędził tydzień odpoczynku poza pojazdem.

Kierowcy ciężarówek nie muszą przedkładać organom kontrolnym UE żadnych dokumentów, takich jak paragony hotelowe, aby udowodnić, że kierowca ciężarówki spędził weekend poza kabiną ciężarówki. Wynika to z okólnika Federalnego Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki (DSLV).

Na poparcie tego Komisja odsyła do art. 36 rozporządzenia (UE) 165/2014. Należy zwrócić uwagę, które dokumenty kierowca samochodu ciężarowego musi udostępniać kontrolerowi na żądanie w dowolnym momencie. W rozporządzeniu tym dokument potwierdzający miejsce odpoczynku kierowcy poza pojazdem nie jest tam wymieniony.

Kara tylko wtedy, gdy kierowca zostanie złapany na gorącym uczynku

Naruszenia zakazu regularnych tygodniowych okresów odpoczynku w pojeździe powinny być karane tylko wtedy, gdy kierowcy zostaną złapani na gorącym uczynku. Tak jest na przykład w przypadku wykrycia naruszenia podczas sprawdzania regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe.

W przypadku żądania, przez organy kontrolne, niezgodnych z rozporządzeniem rachunków zaleca się kontakt z właściwymi organami w celu anulowania wątpliwego mandatu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL