Autonomiczny elektryczny autobus

Pierwszy elektryczny autonomiczny autobus wyjechał z pasażerami na ulicę (video)

Autobus manewruje bez pomocy kierowcy.

 

W pełni elektryczny, autonomiczny autobus został po raz pierwszy zaprezentowany na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (NTU) w Singapurze. Pojazd ładowany jest za pomocą szybkiego systemu firmy ABB.

Osoba siedząca na miejscu kierowcy, która zamiast trzymać kierownicę, rozgląda się dookoła i robi zdjęcia telefonem komórkowym, to nietypowy widok. Jednak za 2-3 lata takie autobusy bez kierowcy będą w Singapurze na porządku dziennym, a pasażerowie przestaną się dziwić, że pojazd manewruje bez pomocy człowieka. Póki co, autonomiczny autobus zaliczył pomyślnie próbny kurs z pasażerami na pokładzie. Projekt stanowi część porozumienia o współpracy zawartego przez NTU, lokalny urząd transportu drogowego (LTA) oraz firmę Volvo Buses, a jego celem jest rozwój technologii do obsługi autonomicznych autobusów. Bieżący etap prac, który obejmuje jazdy próbne bez kierowcy, pokazuje że możliwości autobusu autonomicznego w zakresie poruszania się po ustalonej trasie zgodnie z harmonogramem są podobne do możliwości obecnych, standardowych autobusów miejskich w Singapurze.
System szybkiego ładowania HVC 300P firmy ABB wykorzystuje technologię prądu stałego o mocy 300 kW, dzięki czemu już po 3-6 minutach autobus jest gotowy do dalszej jazdy. System opiera się na otwartym interfejsie OppCharge, wykorzystywanym szeroko w Singapurze oraz w rejonie Azji i Pacyfiku. Dzięki zastosowaniu pantografu zamontowanego na przystanku końcowym, autobus można naładować bez generowania opóźnień w rozkładzie jazdy.

Jeden ze wspomnianych autobusów będzie wykorzystywany w centrum badań i rozwoju pojazdów autonomicznych (Centre of Excellence for Testing and Research of Autonomous Vehicles, CETRAN). W jednostce, która jest częścią kampusu NTU, naukowcy będą testować wprowadzane funkcje oraz badać, jak autobus zachowuje się w obecności innych uczestników ruchu drogowego. Drugi autobus będzie służył do testów przeprowadzanych w zajezdni autobusowej we współpracy z lokalnym operatorem transportu miejskiego.

ABB rozpoczęła pracę nad projektem ponad rok temu. Firma od lat rozwija technologie e-mobility – wprowadziła na rynek pierwszą ładowarkę prądu stałego w 2010 r., opracowała pierwsze krajowe sieci ładowania prądem stałym (2012 r.), a także pierwsze sieci ładowania eBus w Europie (2016 r.). Obecnie posiada globalną bazę 10 500 stacji szybkiego ładowania prądem stałym w 73 krajach świata.

Przeczytaj też:
Wielozadaniowy eTruck ETM6 BYD śmieciarka Firma BYD jest jednym z największych producentów pojazdów elektrycznych, obecnym w 70 krajach na świecie.
Mercedes-Benz Trucks z ładowarką dla ciężarówek elektrycznych z mocą 1000 kW W ramach testu przeprowadzonego w fabryce Mercedes-Benz Trucks konstruktorzy po raz pierwszy przeprowadzili ładowanie elektrycznej ciężarówki mocą 1000 kilowatów.
Rekordowe zamówienie z Jeleniej Góry - wybrali autobusy Yutong Zamówienie obejmowało zakup łącznie 20 sztuk modelu E12, który zadebiutował na polskim rynku właśnie w Jeleniej Górze.
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.