MAN CitE - ciężarówka dla aglomeracji miejskich

MAN CitE

MAN Truck & Bus otrzymał dwie prestiżowe nagrody iF Design Award.

 

Nagroda "iF Design Award 2019" w kategorii "Automobiles/Vehicle/Bikes" przypadła nowemu autobusowi miejskiemu MAN Lion’s City, zaś pojazd koncepcyjny MAN CitE został nagrodzony "iF Gold Award" w kategorii "Professional Concept Mobility", pokonując najbardziej renomowane studia designerskie branży samochodów osobowych i motocykli.

MAN CitE – do obsługi aglomeracji miejskich

MAN CitE jest zaawanasowaną pod kątem produkcji seryjnej koncepcją dostawczego samochodu ciężarowego napędzanego wyłącznie energią elektryczną, który w przyszłości będzie stosowany między innymi do przyjaznej dla środowiska realizacji usług kurierskich i innych dostaw w aglomeracjach miejskich. Pojazd ten zrobił już furorę na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.
Jury uhonorowało fakt, że zespół projektantów MAN ponownie przemyślał od podstaw koncepcję miejskiego pojazdu dostawczego, tworząc zupełnie nową kategorię pojazdów. Nawet inteligentny system zarządzania akumulatorami i ładowaniem został przez projektantów uwzględniony już na początkowym etapie prac projektowych. W uzasadnieniu swojej decyzji jury podkreśliło, że MAN CitE to rewolucyjny projekt: - Dzięki doskonale przemyślanej kabinie stanowisko pracy kierowcy jest otwarte, przejrzyste i zawiera wszystkie urządzenia związane z komunikacją. Wygląd zewnętrzny umiejętnie łączy strefy funkcjonalne i wyraźnie definiuje elementy karoserii i stylu. Dlatego zdaniem ekspertów iF pojazd jest: absolutnie innowacyjny i przyszłościowy - czytamy w komunikacie jury konkursu.

Holger Koss, kierownik działu wzornictwa pojazdów w firmie MAN Truck & Bus, wyjaśnia: - Tworząc koncepcję tego pojazdu, zależało nam na uzyskaniu jak najlepszej ergonomii. Dzięki niskiemu wejściu, płaskiej podłodze kabiny i dostępowi przez znajdujące się po stronie pasażera przesuwane drzwi uchylne, których otwarcie nie zajmuje dużo miejsca, udało nam się znacznie poprawić komfort pracy kierowcy. Równocześnie pojazd zapewnia optymalną widoczność w pełnym zakresie. Instalując system kamer 360, istotnie zwiększamy bezpieczeństwo ruchu drogowego w miastach.

Autobus miejski MAN Lion’s City z kolejną nagrodą

Synonimem wzornictwa najwyższej próby są teraz przede wszystkim autobusy miejskie i turystyczne marek MAN i NEOPLAN. Już po raz czwarty z rzędu autobus firmy MAN Truck & Bus otrzymuje nagrodę iF Desing Award. Takiego sukcesu nie udało się do tej pory odnotować żadnemu innemu producentowi autobusów i autokarów.
Jury zachwycił nowoczesny, elegancki wygląd autobusu miejskiego MAN Lion’s City. Dynamiczna i ponadczasowa linia nadaje autobusowi formalną samodzielność i równocześnie podkreśla jego modułową strukturę. Nowy autobus miejski z zewnątrz nawiązuje do charakterystycznego wzornictwa autobusów MAN. Obok wyrazistych reflektorów LED z paskiem świateł i typowej dla MAN czarnej osłonie przodu z chromowaną klamrą, wzrok przyciąga charakterystycznie obniżona boczna linia szyb. Nadaje ona pojazdowi dynamiczny wygląd, ale także przyczynia się do poprawy kosztów LCC - (Life Cycle Costs - utrzymania pojazdu w całym jego cyklu życia). Czarny tył z innowacyjnie zaprojektowanymi światłami tylnymi LED stał się wyrazistym znakiem rozpoznawczym nowego autobusu miejskiego MAN Lion’s City. Rozwiązanie to umożliwia także optymalny dostęp podczas wykonywania prac serwisowych.

Nagroda iF Design Award przyznawana jest już od 1953 roku. Laureaci wybierani są na podstawie ustalonych kryteriów, do których należą: wygląd zewnętrzny pojazdu i jego kształt oraz stopień innowacyjności, ergonomia, funkcjonalność i aspekty ekologiczne. Firma MAN Truck & Bus przekonała jury do swoich pojazdów już po raz czwarty z rzędu: w roku 2016 nagroda iF Design Award została przyznana autokarowi MAN Lion’s Intercity, w 2017 otrzymał ją NEOPLAN Tourliner, w 2018 MAN Lion’s Coach, a w tym roku nagrodzono autobus miejski MAN Lion’s City i pojazd koncepcyjny MAN CitE. Po raz pierwszy nagrodę iF Design Award MAN Truck & Bus otrzymał dokładnie 65 lat temu za wysokoprężny silnik okrętowy.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL