346 samochodów ciężarowych może zostać zajętych przez prokuratora

Kierowcy ciężarówek - Dumping socjalny

Sąd zdecyduje o losie ciężarówek.

 

Niebawem spodziewane jest orzeczenie sądowe w sprawie Jost. Przewoźnik ten jest oskarżony o oszustwa w związku z zatrudnieniem kierowców ze Wschodu. Jeszcze przed rozprawą karną prokuratura federalna chce zająć 346 ciężarówki. Grupa Jost sprzeciwia się temu.

Kierowcy ciężarówek oszukani przez przewoźnika

Według śledczych Grupa Jost jest oskarżona o gigantyczne oszustwo, tzw dumping socjalny. Zaniżając warunki zatrudnienia obcokrajowców Jost dopuścił się oszustwa na sumę 55 milionów euro. W prokuratury federalnej 950 kierowców padło ofiarą zaniżonych wynagrodzeń.

Przez prawie dwa lata grupa Jost prowadziła nielegalny proceder. Kierowcy z Europy Wschodniej byli fikcyjnie zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego. Według belgijskiego prawa pracy kierowcy Ci powinni być podlegać takim samym warunkom zatrudnienia, jak ich koledzy z krajów UE.

Aby dojść prawdy i zebrać materiały dowodowe śledczy infiltrowali grupę Jost. Podstawiony kierowca zatrudnił się w Jost, aby żyć życiem kierowcy ciężarówki. Prokuratura stawia również zarzut nieludzkiego traktowania pracowników. Jeden z kierowców w zeznaniu stwierdził, że w ciągu czterech tygodni pracy był w stanie wziąć tylko sześć razy prysznic.

Grupa Jost odpiera te zarzuty i dlatego wniosła sprzeciw na postanowienie prokuratury o zajęciu ich ciężarówek. O losie 346 ciężarówek ma zadecydować sąd.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL