Niemcy domagają się bezpiecznych ciężarówek w mieście

Asystent skrętu samochody ciężarowe

Samochody obowiązkowo z asystentem skrętu.

 

W Niemczech toczy się dyskusja na temat wyposażenia samochodów ciężarowych w dodatkowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Po ostatnich wypadkach zaczęły się naciski opinii publicznej oraz polityków, aby w ciężarówkach wyeliminować tzw. martwe pole.

Czy należy zakazać jazdy ciężarówek w mieście bez asystenta skrętu?

Skoro są technologie to korzystajmy z nich. Berlin mocno domaga się wprowadzenia asystentów skrętu. Ulice stają się coraz pełniejsze. W mieście jest dużo rowerzystów, więcej samochodów, więcej ciężarówek - zwiększa się ryzyko wypadków. Według berlińczyków konieczny jest obowiązkowy asystent ostrzegający kierowcę, że w poblizu znajduje się człowiek. Samochody ciężarowe, które nie spełniają najwyższych standardów bezpieczeństwa, nie powinny być wpuszczane do miast.

Kto przeciw...

Pojawiają się również głosy przeciwne, bo to nie system lecz kierowca odpowiada za bezpieczne prowadzenie pojazdu. - Kiedy w ubiegłym roku odbierałem ciężarówkę, mój dealer dał mi kilka rad: Nie należy polegać na wielu systemach ostrzegawczych i wsparciu elektronicznych urządzeń. Bezp[ieczeństwo na drodze wciąż zależy to od umiejętności kierowcy! Żadne urządzenia nie zastąpią ludzkiej roztropności i tyczy się to zarówno kierowców, jak i pozostałych użytkowników drogi.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL