Zestaw przeładowany o 17 ton

WITD Dolny Śląsk

Wydaje się nieprawdopodobne, jednak takie ciężarówki też jeżdżą po drogach.

 

Na drodze krajowej nr 8 w okolicach Kłodzka inspektorzy z Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zauważyli zespół pojazdów przewożący drewno dłużycowe. Wobec podejrzenia, że przewożonego ładunku jest za dużo i zespół pojazdów może przekraczać dopuszczalne masy oraz naciski osi, inspektorzy postanowili poddać go kontroli. W tym celu nakazano kierowcy przejazd na punkt kontrolny, przystosowany do ważenia przy pomocy przenośnych wag do pomiarów statycznych, zlokalizowany na obwodnicy Kłodzka na drodze krajowej nr 46.

Ciężarówka 57 ton

Wykonane pomiary wykazały szereg poważnych naruszeń. Okazało się, że poddany kontroli zespół pojazdów ważył 57,7 tony, a więc przekroczył dopuszczalną masę całkowitą o 17,7 tony. Co więcej, naciski 4 oraz 5 osi zespołu wynosiły kolejno 12,7 tony i 12,2 tony, przy normie wynoszącej 11,5 tony. Dodatkowo przekroczony został również nacisk osi podwójnej napędowej o 4,3 tony, wobec dopuszczalnego nacisku 19 ton.

Przewoźnik przysłał na miejsce kontroli dodatkowy pojazd, na który dokonano przeładunku nadmiaru drewna. Po przeładunku kontrolowany zestaw uzyskał właściwą masę i mógł kontynuować jazdę.

fot. WITD Dolny Śląsk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL