W Warszawie kontrolują przeładowane ciężarówki

Kontrola Ciężarówek

Warszawskie kontrole ciężarówek.

 

Wiadomo nie od dziś, że przeładowane samochody ciężarowe w olbrzymim stopniu niszczą nasze drogi i zanieczyszczają powietrze. W celu ograniczenia takich praktyk warszawski ZDM zakupił specjalistyczny sprzęt do ważenia pojazdów.

Za ciężki nie pojedzie

Zarząd Dróg Miejskich kontroluje przeładowane ciężarówki na specjalnych stanowiskach w kilku miejscach Warszawy. Stanowiska kontrolne znajdują się na ulicach: Łopuszańskiej, Przyczółkowej, K. Wóycickiego, Połczyńskiej, w al. Krakowskiej oraz na moście Siekierkowskim.

W 2018 roku przeprowadzono 4055 kontroli pojazdów ciężarowych. Intensywność tych działań przynosi wymierne efekty, przekroczenia dopuszczalnych norm zdarzają się dwukrotnie rzadziej niż w 2017 r. Intensywne kontrole przynoszą efekty – przekroczenia dopuszczalnych norm zdarzają się dwukrotnie rzadziej niż w 2017 r. W ubiegłym roku kontrola wykazała przeciążenie 551 pojazdów. Z tego tytułu wydaliśmy 511 decyzji administracyjnych naliczających kary na łączną kwotę 4 267 070 zł. Procedura administracyjna zmierzająca do naliczenia i wyegzekwowania kary od przewoźników jest długa, ale mimo tego wpływy z kar w 2018 roku wyniosły 1 794 214 zł. 

Prawo określa dopuszczalny nacisk na pojedynczą oś napędową pojazdów, które poruszają się po drogach publicznych. Jest to maksymalnie 11,5 t, zaś na drogach wojewódzkich i powiatowych w granicach stolicy – 8 t. W przypadku naruszenia dopuszczalnych norm na przewoźnika może zostać nałożona kara pieniężna (decyzja administracyjna). Może ją nałożyć policja, ITD lub właśnie zarządca drogi, czyli ZDM. Kary wahają się od 500 zł do nawet 15 tys. zł.

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL