Czy Unia zatwierdzi dłuższe ciężarówki?

Future MAN Truck

Czy wkrótce pojawią się aerodynamiczne zestawy?

 

Aerodynamicznie zaprojektowane naczepy mogą zredukować emisje szkodliwych związków oraz poprawić efektywność transportu. Dlatego UE chce przyspieszyć regulacje, które umożliwią eksploatację dłuższych zestawów na europejskich drogach.

W dniu 30 stycznia zebrał się Komitet Stałych Przedstawicieli Rady UE i zgodził się rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w celu zmiany dyrektywy regulującej całkowitą długość ciężarówek. Pozwoli to na użytkowanie pojazdów wyposażonych w spoilery poprawiające aerodynamikę samochodu ciężarowego.

Zgodnie z oświadczeniem UE: - Zaokrąglone, aerodynamiczne kabiny ciężarówek zapewniają kierowcom większy komfort i widoczność, co prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Ze względu na obecne ograniczenia unijne dotyczące długości pojazdów ciężarowych operatorzy flotowi planujący wprowadzenie kabin aerodynamicznych muszą zmniejszyć ilość miejsca przeznaczonego na ładunek, aby zrekompensować całkowitą długość zestawu.

Kabiny, które mają bardziej aerodynamiczny kształt, są używane od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, ale UE dopiero teraz zdecydowała, że ​​należy dokonać tych zmian i chce wprowadzić zmiany w życie tak szybko, jak to możliwe.

Rovana Plumb, pełniąca obowiązki ministra ds. Transportu w Rumunii i przewodnicząca Rady Europy, powiedziała: - Szybkie wprowadzenie nowych przepisów jest bardzo pożądane i potrzebne branży transportowej.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL