Praca kobiety kierowcy ciężarówki nielegalna?

Kobieta kierowca ciężarówki w Rosji

W Rosji występuje nadal wiele stereotypów. Niektóre z nich widać w obowiązującym prawie.

Szósta rano, osiedle mieszkaniowe w Sankt Petersburgu. Nastya Satschko szybko zaprowadza córkę Wiktorię do przedszkola. Następnie 34-latka wyrusza w trasę, przez następne cztery dni podróżuje ciężarówką. Jej mąż, w tym czasie, opiekuje się dzieckiem i domem.

Kobieta - kierowca ciężarówki

Satschko jest jednym z około trzydziestu kierowców ciężarówek w Rosji . Statystyki w Rosji nie istnieją, ale kobiety z branży znają się nawzajem. Oficjalnie Nastya i jej koleżanki nie mogą wykonywać zawodu kierowcy ciężarówki. Prowadzenie dużych ciężarówek jest zarezerwowane dla mężczyzn. W 1974 r. Związek Radziecki opublikował listę zawodów zabronionych dla kobiet, która jest nadal aktualna.

Oficjalny przekaz ustawodawcy jest taki, że zdrowie kobiet powinno być chronione. Prawdopodobnie chodzi o ryzyko związane z zachodzeniem w ciążę i samą ciążą. Na liście zabronionych zawodów dla kobiet znajduje się również zawód kierowcy autobusu. Mimo, że kobiety mogą jeździć samochodami dostawczymi o wadze do 2,5 t, to już duże ciężarówki objęte są zakazem, chyba że podróż trwa tylko jeden dzień. Ten archaiczny przepis nadal funkcjonuje pomimo tego, że rząd świetnie zdaje sobie sprawę, że to zaszłość. Jesienią ubiegłego roku minister pracy Rosji Maxim Topilin ogłosił, że prawo powinno zostać zmienione.

 

 

Dopóki coś się nie zmieni, Satschko i jej koleżanki muszą ignorują zakaz i pracować nielegalnie. Nastya Satschko pokonuje do 18 000 kilometrów miesięcznie. Satschko utrzymuje rodzinę i w zasadzie nie ma innej możliwości pracy, którą zresztą lubi.

Stephania Kulaewa, aktywistka praw człowieka i dyrektor Centrum Antydyskryminacji (ADC), od lat prowadzi kampanię All Jobs for All Women, aby zamknąć listę zawodów zakazanych kobietom. - Lista odzwierciedla konserwatywne stereotypy, które wciąż istnieją w Rosji i konsoliduje tradycyjny podział ról między kobietami i mężczyznami - mówi Kulaewa.

Nie jest łatwo kobietom kierowcom ciężarówek

Na dużych parkingach kobiety wywołują poruszenie wśród kierowców płci męskiej. - Jak tylko wyjdę, zaraz pytają jak jestem droga. Kobiety w Rosji na parkingach kojarzone są z prostytucją. Prysznic jest nieco bardziej skomplikowany. Ponieważ kobiety - kierowcy ciężarówek nie mają własnych kabin prysznicowych. Satschko musi zatem zawsze uprzednio sprawdzić, czy jakiś mężczyzna bierze w tym czasie prysznica.

Nastya Satschko pracuje ciągle pod presją czasu. Kierowca ciężarówki ma tylko jedenaście godzin na dotarcie do celu. Krótka przerwa na śniadanie i dalej w drogę, nawet nie chowa kuchenki gazowej, wszystko leży w kabinie.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL