Nowe przepisy w Kanadzie dają policji większą władzę

Kontrole policyjne w Kanadzie

Policja miejska w Kanadzie przeprowadza kontrole drogowe w różnych miejscach w weekendy, w ramach zmian w kanadyjskim kodeksie karnym, który wszedł w życie 18 grudnia, może teraz poprosić każdego kierowcę o wykonanie testu alkomatem bez uzasadnionego podejrzenia.

Policja Lethbridge spędza sześć godzin w nocy w okresie świątecznym i w weekendy, przeprowadzając kontrole drogowe. Kierowcy nie są zadowoleni, ponieważ w środku tygodnia, także mogą zostać zatrzymani w dowolnym momencie.

Kierowcy odurzeni THC

Na drugim Check Stop sezonu w sobotę wieczorem, sierżant Brent Paxman podkreślił potrzebę uświadamiania kierowców o zmianach w prawie. W centrum uwagi Kanadyjczyków znajduje się zalegalizowana marihuana i jej wpływ na prowadzenie pojazdu. Miejscowa policja zatrudniła eksperta ds. Identyfikacji narkotyków, dostępnego przez cały czas, aby móc sprawdzić kierowców, którzy są podejrzani o odurzenie THC.

Opóźnienia od 5 do 10 minut

Przy każdym Check Stop, Paxman szacuje, że policja będzie rozmawiała z około 400 do 500 kierowcami. Po wprowadzeniu nowego prawa kierowcy mogą spodziewać się opóźnień od 5 do 10 minut na jeden pojazd podczas Check Stops, ponieważ policja dokładnie sprawdza kierowców. - Zatrzymujemy tyle, ile możemy - powiedział Paxman.

Kary za wykroczenie nawet do 2000 USD

Nowe prawo obala poprzednią linię obronę, którą stosują niektórzy kierowcy twierdząc, że wypili kilka drinków tuż przed wyruszeniem w drogę. Zgodnie z nowym prawem kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi co najmniej 0,08 mg na 100 ml w ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia podróży, muszą liczyć się z karą minimum 1000 USD i karą 10 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to również kierowców, którzy we krwi mają co najmniej 5% THC i jakąkolwiek wykrywalną ilość psylocybiny, psylocyny, ketaminy, PCP, kokainy i metamfetaminy w ciągu dwóch godzin od jazdy. Odmowa kontroli spowoduje, że kierowcy otrzymają karę w wysokości 2000 USD. Kary zwiększają się za kolejne wykroczenia.
Jazda po pijanemu nadal jest problemem w całym kraju. W roku 2017 odnotowano ponad 68 000 przypadków nieprawidłowych zdarzeń drogowych zgłoszonych przez policję. Blisko 3500 z nich było związanych z narkotykami.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL