Pierwszy elektryczny DAF CF - ciągnik siodłowy już w testach

DAF CF Elektryczny

DAF CF Electric to kamień milowy w rozwoju dla holenderskiego producenta ciężarówek firmy DAF Trucks.

DAF CF Electric może pracować w promieniu ok. 50 km. Jego najważniejszą zaletą jest zerowe zanieczyszczenie spalinami oraz zerowy poziom hałasu. Priorytetem dla holenderskich społeczności miejskich jest to, aby nocne dostawy odbywały się jak najciszej. Te wymagania doskonale spełnia DAF CF Electric.

DAF CF Electric 4x2

Elektryczna testowa ciężarówka to ciągnik siodłowy 4x2 w połączeniu ze standardową jedno- lub dwuosiową naczepą. Przeznaczony jest do transportu drogowego do 37 t na obszarach śródmiejskich.

Sercem układu napędowego jest silnik elektryczny o mocy 210 kW zasilany akumulatorem litowo-jonowym o łącznej mocy 170 kWh. Bateria ma 30-minutową funkcję szybkiego ładowania. Pełne naładowanie trwa tylko 1,5 godziny. Stacja ładująca do akumulatorów ciężarówki została zainstalowana w centrum dystrybucyjnym Jumbo w Veghel. Istotną rzeczą w eksploatacji elektrycznych ciężarówek jest pobór prądu do ładowania akumulatorów. Ładowanie baterii, na dużą skalę, ma się odbywać w przyszłości dzięki dużemu wspomaganiu źródeł odnawialnych. Już dziś prowadzone są w Holandii badania, aby ładowanie odbywało się z sieci farm słonecznych. Taki projekt realizuje obecnie V-Storage wspólne z VDL i Scholt Energy Control przy wsparciu holenderskiego instytutu badawczego TNO.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL