Ford opracował dźwięk do pojazdów elektrycznych uznając, że samochody są zbyt ciche

Samochód elektryczny dźwięk

W czasie gdy samochody z silnikami spalinowymi są głośne, pojazdy elektryczne są za ciche i mogą stwarzać niebezpieczeństwo.

Pojazdy wykorzystujące napęd elektryczny – hybrydowe lub w pełni elektryczne – są znacznie cichsze niż tradycyjne modele napędzane silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. W rezultacie kraje na całym świecie, w tym kraje Unii Europejskiej, Chiny i Stany Zjednoczone, opracowują normy dźwiękowe, które pojazdy z napędem elektrycznym będą musiały spełniać, aby piesi i rowerzyści byli świadomi ich obecności na drogach.

Elektryczny Ford Transit Custom

Ford wypróbował nowy dźwięk hybrydowego pojazdu elektrycznego Transit Custom PHEV, będącego częścią floty, którą firma obecnie testuje w lokalnych przedsiębiorstwach. Uczestnicy słyszeli jak pojazd cofał, zbliżał się do skrzyżowania i ruszał z pozycji postojowej. Opisali oni dźwięk, który zmienia się podczas przyspieszania i zwalniania, jako "muzyczny i futurystyczny".

Dźwięku można posłuchać tutaj: Elektryczny Fort Transit Custom

- Przy wyższych prędkościach, wyraźniejszy staje się szum opon i pojazdy elektryczne są bardziej słyszalne. Potencjalnym problemem, zwłaszcza dla osób niewidomych, mogą być wolno poruszające się pojazdy na zatłoczonych ulicach miast i na skrzyżowaniach. Badanie to dostarczyło bezcennych informacji zwrotnych na temat ich doświadczeń w ramach trwających obecnie prób pojazdu Transit PHEV - mówi Mark Harvey, dyrektor w Ford Commercial Vehicle Mobility Solutions.

Począwszy od lata 2019 r. wszystkie pojazdy elektryczne i hybrydowe w Unii Europejskiej będą musiały – zgodnie z prawem – emitować dźwięki słyszalne przy niskich prędkościach, aby ostrzegać inne osoby o ich nadjeżdżaniu. Podobne wymogi mają być później wdrożone również w Chinach i w Stanach Zjednoczonych.

Muzyczny Ford Transit Custom - zobacz film:

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL