Jeden z dyrektorów handlowych Solaris zatrzymany przez CBA. Chodzi o łapówkę

Solaris Ryga

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali członka zarządu i dyrektora handlowego Solaris Bus & Coach SA.

 

To wspólne, międzynarodowe śledztwo służb antykorupcyjnych Polski i Łotwy. Sprawa dotyczy wręczenia łapówki w przetargu na autobusy miejskie w Rydze.
CBA współpracowało z funkcjonariuszami łotewskiej służby antykorupcyjnej KNAB, którzy zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich dyrektora odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi. Chodzi o sumę 800 000 euro.

Korupcja w Solaris Bus & Coach

Ustalenia CBA wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi. Przetargi były organizowane przez Rigas Satiksme w latach 2013-2016.

Jak ustalili białostoccy agenci CBA 800.000 euro, zanim trafiło do Rygi, miało zostać "wyprane" fikcyjną usługą konsultingową poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin. Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy.

Przeszukano już biura Solaris Bus & Coach w Bolechowie oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu przeszukań doszło także na terenie Łotwy. Sprawa jest rozwojowa.

 

fot. Solaris Bus & Coach

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL