E-Bus Rafako

Polski producent kotłów grzewczych zbudował autobus elektryczny i chce go produkować. W 15 minut ładuje 90 proc. baterii.

Podczas COP24 firma Rafako zaprezentowała, opracowany przez własne biuro konstrukcyjne, autobus elektryczny.

E-bus z firmy Rafako autorskim projektem pracowników firmy i ma innowacyjne rozwiązania. Jest mały to autobus, który jest przeznaczony do realizacji zadań komunikacji podmiejskiej, przewozu osób niepełnosprawnych, jako autobusy szkolne lub pracownicze.

Rafako e-bus

Pojazd charakteryzuje lekka konstrukcja. Nadwozie stanowią lekkie materiały takie jak aluminium i laminaty poliestrowe. Baterie umieszczono pod podłogą autobusu, co dało obniżenie środka ciężkości. Dach pojazdu jest wykorzystany do montażu paneli fotowoltaicznych, które poprawiają bilans energetyczny autobusu. Zastosowanie baterii LTO znacznie skróciło czas ładowania pojazdu. Autobus elektryczny może być sprawny już po 15 minutach ładowania. Inną cechą akumulatorów e-busa Rafako jest duża liczba cykli ładowania wystarczająca na kilka lat eksploatacji bez wymiany baterii. Ładowanie obliczono na 10 000 cykli. Napęd e-busa stanowi wielofazowy silnik synchroniczny, którego cechą charakterystyczną jest duża trwałość, wyższa sprawność, odporność na przeciążenia i stosunkowo niski pobór prądu.

Dynamiczna prezentacja elektrycznego autobusu firma Rafako odbędzie się w Raciborzu 19 grudnia br.

Przeczytaj też:
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.
Pierwszy MAN eTruck sprzedany w Polsce W piątek 19 stycznia 2024 r. w Krakowie została podpisana pierwsza w Polsce umowa sprzedaży w pełni elektrycznej ciężarówki MAN eTruck.
Rozpoczęcie sprzedaży nowego eSprintera i Sprintera Mercedes-Benz eSprinter o zasięgu do 440 kilometrów.
Samochody elektryczne i inne paliwa alternatywne W 2023r zarejestrowano niemal 224 tys. pojazdów z alternatywnymi napędami dla wszystkich kategorii rynku, co oznacza wzrost o 34%.