Nowa niemiecka rzeczywistość po 1 stycznia 2019

Zakaz wjazdu diesli

Proekologiczne zakazy dla samochodów, które zostaną wprowadzone w przyszłym roku są tak restrykcyjne, że niektórzy będą mieć duży kłopot.

W niektórych niemieckich miastach od 1 stycznia 2019, w innych od wiosny - zacznie obowiązywać zakaz ruchu dla pojazdów z silnikami Diesla Euro 4. Od jesieni zakaz będzie dotyczyć również samochodów z silnikami Euro 5. Są już plany, aby ograniczyć poruszanie się w aglomeracjach miejskich aut z silnikami Euro 6. Bez ograniczeń pozostaną jedynie najnowsze pojazdy z silnikami Euro 6d.

Zakazy ruchu dla starszych samochodów nie pozostaną obojętne dla turystów używających samochodów kempingowych. Samochodów z silnikami poniżej normy Euro 6 jest w Niemczech obecnie 85%.

Pozostaje kamper z silnikiem benzynowym?

Wiadomo, że użytkownicy samochodów kempingowych użytkują swoje pojazdy rzadziej, ich przebiegi są niższe, a przez to okres "życia" kampera znacznie się wydłuża. Czy zatem zmniejszy się popyt na nowe diesle? Wręcz przeciwnie - producent Hymer informuje o "znaczącym wzroście w całej branży". Jednak fan samochodów kempingowych nie ma wielkiego wyboru. Odsetek pojazdów rekreacyjnych z silnikami benzynowymi jest mniejszy niż 5%. Pojazdy gazowe są rzadkością, a pojazdy elektryczne nie są nawet dostępne na rynku. Niskie zużycie paliwa pojazdów z silnikami wysokoprężnymi stanowi jak dotąd dużą przewagę.

Diesel zły, alternatywy brak

Dlaczego tak naprawdę niepokoi zakaz używania samochodów z silnikiem Diesla w miastach? Samochody kempingowe niekoniecznie są zbudowane z myślą o ciasnym ruchu miejskim, ale ich właściciele po to je kupują żeby mobilnie zwiedzać również miasta. A co z właścicielami kamperów, którzy mieszkają w miastach? Jak spakujesz swój samochód kempingowy przed podróżą? Do tej pory nie są ustalane ani ogólnokrajowe regulacje, ani indywidualne rozwiązania poszczególnych miast. Frankfurt od połowy września wprowadza nowe regulacje i zakazy dla diesli. Miasto nie ma jeszcze pomysłu jak rozwiązać problem mieszkańców.

Sąd Administracyjny już zdecydował, że powinny istnieć wyjątki. Projekt tych wyjątków okazał się jednak nieco inny, niż może sądziło wielu. Ukłon w stronę właścicieli starszych pojazdów ma polegać na tym, że umożliwi im się legalną modernizację silników na te "bardziej" ekologiczne.

Modernizacja możliwa, ale czy opłacalna?

Modernizacja starego diesla ma sens tylko w przypadku samochodów, których wartość rezydualna jest wysoka. Nie opłaci się przecież inwestować w pojazd, w którym przeróbka przekroczy koszt całego auta. Kosztuje to kilka tysięcy euro za samochód. W przypadku niektórych kamperów ma to sens, ale w większości taka operacja przyniesie stratę miłośnikowi caravaningu. Z ekologicznego punktu widzenia, modernizacje samochodów kempingowych nie mają żadnego wpływu na środowisko, gdyż w skali całego transportu, jest ich zaledwie 1-2 procent.

Przeczytaj też:
Samochód czy mieszkanie? Mercedes-Benz Actros w nowej roli

W tym roku większość Polaków spędzi wakacje w kraju. Zapewne zapełnią się pensjonaty, ale również kempingi. Kamper na podwoziu Actrosa, czemu nie!

 

Weekendowe zakazy ruchu dla ciężarówek

Od 30 kwietnia do 3 maja będą obowiązywały ograniczenia w ruchu drogowym dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton.

 

Wielkanoc - zakaz jazdy samochodów ciężarowych w Niemczech

Zakaz jazdy ciężarówek obowiązuje na wszystkich drogach.

 

Droga B169 od poniedziałku zamknięta dla ciężarówek

Do tej pory ponad 1000 ciężkich samochodów ciężarowych pędziło codziennie przez wioski w okolicy Cottbus.

 

Zakaz jazdy ciężarówek ze względu na opady śniegu - lista zamkniętych dróg

Jazda ciężarówkami możliwa była wczoraj do godziny 19.

 

Zakazy jazdy dla ciężarówek we Włoszech 2019

Łącznie 75 niedziele i święta oraz kilka dodatkowych dni będą ograniczały ruch samochodów ciężarowych.

Zimowe zakazy dla ciężarówek w Tyrolu w 2019 roku

Ministerstwie Transportu wprowadziło ograniczenia poruszania się samochodów ciężarowych w soboty.

Niemcy nie chcą ciężarówek Euro 4 i Euro 5

Lawinowe wprowadzanie zakazów przez niemieckie miasta są skutkiem dużych zanieczyszczeń powietrza, jakie występują w okolicach dużych aglomeracji przemysłowych.

Nowe zakazy ograniczą ilość ciężarówek

Nowe zakazy, które przygotowali Austriacy, powinny doprowadzić do 150 000 mniejszej liczby ciężarówek.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL