Ile za wysoka ile za szeroka? Jakie mają być wymiary zestawu ciężarowego?

Volvo Trucks Autotransporter

Zwykle bywa jednak tak, że policja, gdy zatrzyma ciężarówkę do kontroli, potrafi coś znaleźć. W tych dwóch przypadkach nie chodziło o wiele.

Wprawne oko policjanta, z dużym doświadczeniem, już z daleka potrafi wytypować ciężarówkę do kontroli. Czasem jest to intuicja, a czasem jest to oczywiste wykroczenie widziane "gołym okiem". Ten kierowca prawdopodobnie wiedział co "przeskrobał", gdyż transportuje samochody nie pierwszy raz i zapewne zna wszystkie kruczki związane z załadunkiem.

Ciężarówka nie może przekraczać maksymalnej wysokości 

Niemiecka policja zatrzymała polski autotransporter na drodze B49z Belgii do Polski. Ze wstępnych oględzin wyszło, że zestaw nie spełniał norm dotyczących wymiarów. Konkretnie chodziło wysokość naczepy z ładunkiem samochodów osobowych. Według policjantów autotransporter przekroczył dopuszczalną wysokość 4 metrów. Znając skrupulatność niemieckich policjantów sprowadzili oni ciężarówkę na parking i wyciągnęli dużą miarę do sprawdzania wysokości zestawu. Pomiar wykazał całkowitą wysokość 4,33 metra. Kierowca musiał rozładować dwa pojazdy, aby nie przekroczyć maksymalnej wysokości. Niestety dwa SUV'y okazały się zbyt wysokie. Kierowca musiał je rozładować.

Zbyt szeroka naczepa

Zaledwie kilka godzin później ci sami funkcjonariusze zauważyli naczepę, której tylne drzwi były otwarte, a więc wystawały poza obrys pojazdu. Załadowane blachy trapezowe były zbyt długie i dlatego kierowca nie mógł zamknąć drzwi. Tak więc polski kierowca przekroczył maksymalną szerokość pojazdu, która, zgodnie z przepisami, wynosi 2,55 metra. Kierowca ciężarówki musiał wezwać inną naczepę i przeładować towar.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL