Od 1 stycznia zakaz jazdy ciężarówkami w złą pogodę

alert pogodowy kierowcy

W Holandii wchodzą nowe przepisy dotyczące kierowania pojazdami ciężarowymi przy złych warunkach pogodowych.

Przepisy wchodzą od 1 stycznia i dotyczą warunków pogodowych takich jak np. gołoledź lub silna mgła, gdzie widoczność spada poniżej 200 metrów. Każdy kierowca wie, że w czasie bardzo złych warunków atmosferycznych jazda samochodem stanowi duże ryzyko. Przy złej widoczności, bardzo silnym wietrze, śliskich drogach wyjazd w trasę to spore wyzwanie. Holenderskie przepisy mają wykluczyć sytuacje, gdy ciężarówki stoją na drogach z powodu niemożliwości kontynuowania jazdy. Jeśli zostanie ogłoszony alert pomarańczowy lub czerwony dla danego rejonu kraju - samochody ciężarowe nie powinny opuszczać firmy lub parkingu.

Alerty pogodowe o sytuacji na drogach

Aby ujednolicić informacje o warunkach atmosferycznych postanowiono połączyć je ze znanymi kodami pogodowymi, które są powszechnie ogłaszane w środkach masowego przekazu. Informacje o alertach są przekazywane za pośrednictwem mediów i są dostępne dla wszystkich.

Holenderskie Stowarzyszenie Transportowe opracowało ulotkę informującą o tym jak należy postępować w przypadku alertów pogodowych. Każdy kolor oznacza inny poziom zagrożenia i podpowiada jak należy reagować w danej sytuacji.

Kody pogodowe dla kierowców:

Pobierz załącznik:

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL