Transport drogowy z Chin do Polski w 13 dni, czy można jeszcze krócej?

TIR transport z Chin do Polski

Ciężarówka przejechała 7000 km z Chin do Europy w rekordowym czasie 13 dni przecierając szlak drogowy, ale to nie koniec testów.

We wrześniu 2018 r. Kazachstan i Chiny otworzyły nowe przejście graniczne w Khorgos, aby zwiększyć transport i handel wzdłuż nowych zachodnich Chin do Europy Zachodniej 8445 km drogi ekspresowej - część chińskiego projektu One Belt, One Road. Bank Światowy przewiduje, że korytarz zwiększy ponad dwukrotny wzrost liczby przewozów drogowych między Chinami a Europą. Dzięki temu pierwszemu transportowi TIR operacje wzdłuż tego korytarza są teraz gotowe do zapewnienia korzyści gospodarczych i społecznych dla całego regionu.

Pierwszy transport ciężarowy z Chin do Europy w ramach tranzytu celnego TIR

Sukces pierwszej podróży TIR z Chin do Europy świadczy o korzyściach związanych z kosztami, czasem i bezpieczeństwem systemu. Ma on na celu zwiększenie wymiany handlowej między Chinami i Europą, odblokowanie krytycznego pasa drogowego i trasy oraz oferowanie możliwości rozwoju w całej Eurazji.
Pierwszy transport ciężarówek TIR z Chin do Europy rozpoczął podróż o długości 7000 km na granicy Khorgos, wjeżdżając do Kazachstanu i podróżując przez Rosję i Białoruś do Polski w zaledwie 13 dni. Do Polski transport przybył w dniu 26 listopada.

Transport pod okiem firm logistycznych

Partnerami akcji były czołowe firmy logistyczne: CEVA CEVA Logistics, Shanghai Jet-rail International Transportation oraz Alblas International Logistics.

Sekretarz generalny IRU, Umberto de Pretto, mówi, że: - jest to kamień milowy, który będzie przełomem dla transportu transgranicznego z Chin. Pokazaliśmy, że system jest bezpieczny, a także wysoce konkurencyjny pod względem kosztów i czasu w stosunku do innych rodzajów transportu na podobnych trasach. Zwiększy on wymianę handlową między Chinami i Europą, co pomoże Chinom i krajom na trasie One Belt, One Road czerpać korzyści ekonomiczne i rozwojowe z międzynarodowego transportu drogowego. Jest to również przebudzenie do europejskich przewoźników, którzy mogą wykorzystać okazję do skorzystania z transportów w obie strony.

Transport ciężarówkami z Chin do Polski możliwy w 10 dni?

Kluczową rolę, w tym projekcie, odegrał chiński oddział firmy Alblas w Ürümqi. Jan Alblas, dyrektor generalny Alblas (Holandia), stwierdza, że ​​historyczne wydarzenie wymaga wielu lat przygotowań: - Jesteśmy pierwszą firmą transportową, która kiedykolwiek przeprowadziła transport oparty na karnetach TIR z Chin do Europy. Ponieważ jesteśmy jedyną europejską firmą transportową w Chinach z międzynarodowym zezwoleniem na transport, jesteśmy w stanie wykonać cały transport od drzwi do drzwi własnymi środkami transportu i własnymi kierowcami. Jesteśmy zadowoleni z wyników testu i wciąż widzimy możliwość dalszej optymalizacji, aby osiągnąć idealny czas transportu wynoszący 10 dni z Chin do Europy.

fot. IRU

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL