Czy stan wojenny wpłynie na odprawę ciężarówek?

Granica Ukraina

Od kilku dni na wszystkich przejściach granicznych Polska-Ukraina trwają protesty. Na domiar złego wczoraj ogłoszono na Ukrainie stan wojenny.

Polskie służby graniczne informują na bieżąco o utrudnieniach z wyjazdem dla ciężarówek i tak np. dzisiaj: w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej - aktualnie czas oczekiwania kierowców samochodów ciężarowych, na tych przejściach, wynosi odpowiednio: 3, 15 i 19 godzin.

Protesty na granicy z Ukrainą

Protesty na granicy po ukraińskiej stronie spowodowały, że ruch samochodów osobowych w obu kierunkach przede wszystkim w Hrebennem i Dorohusku niemal ustał. Przyczyną są przekopane drogi, które uniemożliwiają wjazd do Polski. Miejscowi próbują szukać objazdów leśnymi drogami.
Przypomnijmy, że protest jest wynikiem wprowadzenia przez rząd Ukrainy wysokich opłat za użytkowanie samochodów na polskich numerach rejestracyjnych. Chodzi o to, że aby ominąć cło, do tej pory, można było nie przerejestrowywać samochodu i w ten sposób uniknąć zaporowych, dla nich, opłat celnych. Ukraińcom nie spodobała się nowelizacja przepisów celno-skarbowych i stąd protesty. Stan wojenny, który wczoraj zatwierdził ukraiński parlament nie ma oczywiście związku z protestem, ale może mieć wpływ na ruch wewnątrz samej Ukrainy.

Stan wojenny na Ukrainie nie ma wpływu na odprawę ciężarówek

Stan wojenny na Ukrainie obowiązywać będzie przez miesiąc i dotyczy 10 obwodów (województw) sąsiadujących z Rosją, Naddniestrzem i Krymem. Nie są to tereny położone blisko Polski. Jednak trzeba pamiętać, że w głębi kraju z pewnością będzie ograniczone poruszanie się i więcej kontroli. Ze strony ukraińskiej są zapewnienia, że trudna sytuacja na granicach, w jak najszybszym czasie, zostanie rozwiązana. Oznacza to, że sama Ukraina nie jest zainteresowana sparaliżowaniem ruchu i wszystko ma dążyć do normalizacji.

Ukraińskie służby graniczne nie są tak optymistyczne jak głoszą oficjalne komunikaty. Oprócz granicy z Polską trwają również blokady na przejściach ze Słowacją i Węgrami. Pomimo wzmocnienia oddziałów straży granicznej, dla zapewnienia bezpieczeństwa oczekującym, sytuacja z odprawami się nie zmienia.

fot. Straż Graniczna Ukraina

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL