Inteligentne tachografy od połowy 2019 roku

tachograf inteligentny 2019

Nowe tachografy maja na celu jeszcze mocniejszą kontrolę kierowców i będę trudniejsze do zmanipulowania.

Czwarta generacja tachografów wejdzie w skład obowiązkowego wyposażenia nowych ciężarówek już w połowie przyszłego roku.

Na tegorocznych targach IAA w Hanowerze wielu producentów prezentowało nowe inteligentne tachografy. czasu jest niewiele, bo zgodnie z rozporządzeniem 165/2014 z dnia 04.02.2014 r. Parlamentu i Rady Europejskiej od czerwca wchodzi obowiązek do nowych samochodów ciężarowych na terenie Unii Europejskiej, a w pozostałych pojazdach ciężarowych, w ruchu międzynarodowym, od 2034 r.

Tachografy cyfrowe w ciężarówkach:

- od 2006 r. I generacja tachografów cyfrowych
- od 01.10.2011 II generacja tachografów cyfrowych
- od 01.10.2012 III generacja tachografów cyfrowych, które stosowane są do teraz
- od 15.06.2019 IV generacja tachografów cyfrowych tzw. tachografów inteligentnych

 

Inteligentne tachografy to odpowiedź Komisji Europejskiej na plagę oszustw i nagminnych manipulacji tachografami. Komisja Europejska podaje, że na 100 kontrolowanych ciężarówek średnio w co siódmej kierowca ingerował w zapis tachografu.

- Kierowcy, mimo dotkliwych kar - wynoszących nawet 10 000 zł, łamią przepisy w zakresie przestrzegania norm czasu jazdy, co realnie wpływa na poziom bezpieczeństwa na drodze. Tachografy IV generacji będą znacznie lepiej zabezpieczone, co uniemożliwi kierowcy ingerencję w zapis urządzenia - twierdzi Mateusz Włoch, ekspert firmy INELO.

Nowe tachografy nie tylko ograniczą możliwość manipulacji kierowcy w rejestrację czasu jazdy, ale także usprawnią i ograniczą ilość kontroli, ponieważ Inspekcja Transportu Drogowego lub inne służby kontrolujące transport drogowy, będą mogły dokonać zdalnej preselekcji. Kontrolerzy za pomocą urządzeń krótkiego zasięgu będą w stanie odczytać dane z pojazdu, niezbędne do wykrycia manipulacji. W razie wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia przepisów pojazd zostanie zatrzymany do kontroli.

Inteligentne tachografy - jakie zmiany?

Jest kilka najważniejszych zmian, które wprowadzą nowe tachografy:

- System lokalizacyjny. Urządzenie będzie rejestrowało i zapisywało punkt początkowy trasy, punkt kończący podróż oraz każdą lokalizację od momentu rozpoczęcia jazdy, co trzy godziny. Tachograf nie będzie zapisywał całej trasy, a jedynie jej punkty. Doskonale obrazuje to przykład, w którym trasa pojazdu pomiędzy dwoma zapisanymi przez tachograf punktami będzie krótsza, niż najkrótsza z możliwych dróg przejazdu na tej trasie. Inspektor będzie miał podstawy do poddania go dokładnej analizie.

Ten system zapisu pozwoli na ukrócenie praktyki korzystania z obcych kart kierowców, zakłócenia zapisów przez tachografy, czy nawet podrabiania dokumentacji przewozowej.

- Tachograf 4.0. to także ogromne ułatwienie dla kierowcy. Urządzenie oprócz łączności satelitarnej będzie można zintegrować z zewnętrznym systemem ITS, by automatycznie pobierało dane z samego pojazdu i informowało kierowcę o istotnych kwestiach m.in. dotyczących nacisku na osie pojazdu, czy też o ewentualnych usterkach.

- Możliwość zdalnej kontroli pojazdu. Inspekcja Transportu Drogowego będzie w stanie kontrolować pojazdy w ruchu i oceniać, czy istnieją podstawy do zatrzymania danej ciężarówki. Dane z tachografu będą na bieżąco przetwarzane i przy pomocy aplikacji ITS przekazywane w czasie rzeczywistym do przewoźnika. Firma będzie mogła także pobrać dane lokalizacyjne z GNSS oraz zyska dostęp do informacji dotyczących parametrów jazdy (czasu pracy, prędkości pojazdu i pokonanego dystansu) oraz pojazdu (m.in. usterek czy nacisku na osie pojazdu). W przyszłości rozbudowane systemy ITS będą także informowały kierowcę o wszelkich zagrożeniach.

Obecnie tego typu rozwiązania są stosowane w sposób przewodowy. Jednak uzyskane informacje są okrojone, niepełne. Innowacją w inteligentnych tachografach będzie przekazywanie wszystkich pozyskanych przez tachograf danych bezprzewodowo.

- Nadanie inteligentnym tachografom daty ważności. Ważność certyfikatu przypisanego danemu urządzeniu będzie wynosiła 15 lat. Po tym czasie przewoźnik będzie zobligowany do jego wymiany.

Nowe karty kierowcy

Wraz z inteligentnymi tachografami do użytku wejdą nowe karty kierowcy. Jednak nie będzie konieczności wymiany starych kart. Karty, które dotychczas były użytkowane przez kierowców, będą kompatybilne z nowymi urządzeniami, podobnie jak nowe karty ze starszymi modelami tachografów. W przypadku kart przedsiębiorstw, czy kart warsztatowych, koniecznością będzie wyrobienie nowych, które będą współpracowały z nowymi modelami tachografów.

Pomimo tego, że tachografy 4. generacji jeszcze nie są wprowadzone do użytku, Komisja Europejska już dyskutuje o kolejnych nowych tachografach. Chodzi o rejestr przekraczania granic, po to aby ograniczyć nadużycia w transporcie kabotażowym i regulować kwestie płac minimalnych.

Pierwsze inteligentne tachografy cyfrowe mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Choć zapewne, jak to w przypadku tego typu "nowości", przewoźnicy będą podchodzili do nich z dużą rezerwą.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL