25 lat produkcji Volkswagena w Polsce

25 lat Volkswagen Poznań

Fabryka Volkswagena w Poznaniu działa już od ćwierć wieku.

Na przestrzeni tych lat od zakładu montującego pojazdy spółka przeobraziła się w samodzielną fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce.

Volkswagen Poznań - historia zakładu

- W dniu 26 listopada 1993 roku powołano do życia spółkę Volkswagen Poznań. Tego właśnie dnia doszło do zawarcia umowy spółki pomiędzy koncernem Volkswagen i spółką Tarpan. Nowa spółka wystartowała z kapitałem zakładowym wysokości 40,2 mln marek. 25,37% udziałów należało wówczas do Volkswagen AG, a 74,63% do Tarpan sp. z o.o. Zawarta w maju 1993 roku umowa inwestycyjna przewidywała możliwość dalszego wykupu udziałów Tarpana przez koncern.

- Spółka swoją działalność gospodarczą rozpoczęła 1.12.1993. Tego dnia odbyło się pierwsze zgromadzenie założycielskie, a w czwartek 2. grudnia wytyczono obszar hali montażowej, w którym miał prowadzić działalność Volkswagen. 2500 m2 powierzchni, dwa podnośniki, jeden dwukolumnowy, drugi czterokolumnowy do ustawiania geometrii, trzy wózki widłakowe, ćwiczebna linia montażowa i pomalowana jasną farbą podłoga hali. Na początku grudnia 1993 roku w spółce zatrudnionych było 48 pracowników. Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce.

- Pierwszym prezesem spółki został Klaus Eberhard, a członkami zarządu Adam Dobieliński, kierujący sprawami personalnym, oraz dr Volker Hanshold, zajmujący się finansami. Od początku istnienia spółka rozwijała się bardzo dynamicznie. Doświadczona załoga w połączeniu z know-how koncernu Volkswagena, a także ówczesna strategia oraz plany inwestycyjne umożliwiły firmie późniejsze przekształcenie w największą w Polsce fabrykę samochodów użytkowych.

Volkswagen Poznań - 4 zakłady produkcyjne

Przez ćwierć wieku działalności spółka Volkswagen Poznań dorobiła się czterech zakładów produkcyjnych, na przestrzeni 25 lat działalności, produkowano 16 różnych modeli samochodów. W sumie wyprodukowano ich blisko 3 miliony. Przez pierwsze lata działalności pojazdy montowane były w systemie SKD , który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto. W tym systemie powstawały m.in. modele:

- Skoda Felicja 
- Skoda Fabia
- Skoda Octavia 
- Volkswagen Passat 
- Volkswagen Bora i Polo

Od 1996 r. spółka jest w 100 % spółką-córką Volkswagen Samochody Użytkowe. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów dostawczych. Obecnie w 4 zakładach Volkswagen Poznań produkowane są modele:

- Volkswagen Caddy 
- Volkswagen Transporter T6 
- Volkswagen Crafter
- MAN TGE

Od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk.

- zakład produkcji samochodów Caddy Transporter T6 - w Antoninku k. Poznania,
- zakład produkcji samochodów Volkswagen Crafter i MAN TGE - w Białęzycach k. Wrześni,
- zakład odlewniczy w Poznaniu (Wilda),
- zakład zabudów specjalnych Swarzędz - Jasin

Volkswagen Poznań - 25 lat inwestycji

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro. W czerwcu tego roku wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni.

Tymczasem zapraszamy do Wrześni:

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL