25 lat produkcji Volkswagena w Polsce

25 lat Volkswagen Poznań

Fabryka Volkswagena w Poznaniu działa już od ćwierć wieku.

Na przestrzeni tych lat od zakładu montującego pojazdy spółka przeobraziła się w samodzielną fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce.

Volkswagen Poznań - historia zakładu

- W dniu 26 listopada 1993 roku powołano do życia spółkę Volkswagen Poznań. Tego właśnie dnia doszło do zawarcia umowy spółki pomiędzy koncernem Volkswagen i spółką Tarpan. Nowa spółka wystartowała z kapitałem zakładowym wysokości 40,2 mln marek. 25,37% udziałów należało wówczas do Volkswagen AG, a 74,63% do Tarpan sp. z o.o. Zawarta w maju 1993 roku umowa inwestycyjna przewidywała możliwość dalszego wykupu udziałów Tarpana przez koncern.

- Spółka swoją działalność gospodarczą rozpoczęła 1.12.1993. Tego dnia odbyło się pierwsze zgromadzenie założycielskie, a w czwartek 2. grudnia wytyczono obszar hali montażowej, w którym miał prowadzić działalność Volkswagen. 2500 m2 powierzchni, dwa podnośniki, jeden dwukolumnowy, drugi czterokolumnowy do ustawiania geometrii, trzy wózki widłakowe, ćwiczebna linia montażowa i pomalowana jasną farbą podłoga hali. Na początku grudnia 1993 roku w spółce zatrudnionych było 48 pracowników. Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce.

- Pierwszym prezesem spółki został Klaus Eberhard, a członkami zarządu Adam Dobieliński, kierujący sprawami personalnym, oraz dr Volker Hanshold, zajmujący się finansami. Od początku istnienia spółka rozwijała się bardzo dynamicznie. Doświadczona załoga w połączeniu z know-how koncernu Volkswagena, a także ówczesna strategia oraz plany inwestycyjne umożliwiły firmie późniejsze przekształcenie w największą w Polsce fabrykę samochodów użytkowych.

Volkswagen Poznań - 4 zakłady produkcyjne

Przez ćwierć wieku działalności spółka Volkswagen Poznań dorobiła się czterech zakładów produkcyjnych, na przestrzeni 25 lat działalności, produkowano 16 różnych modeli samochodów. W sumie wyprodukowano ich blisko 3 miliony. Przez pierwsze lata działalności pojazdy montowane były w systemie SKD , który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto. W tym systemie powstawały m.in. modele:

- Skoda Felicja 
- Skoda Fabia
- Skoda Octavia 
- Volkswagen Passat 
- Volkswagen Bora i Polo

Od 1996 r. spółka jest w 100 % spółką-córką Volkswagen Samochody Użytkowe. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów dostawczych. Obecnie w 4 zakładach Volkswagen Poznań produkowane są modele:

- Volkswagen Caddy 
- Volkswagen Transporter T6 
- Volkswagen Crafter
- MAN TGE

Od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk.

- zakład produkcji samochodów Caddy Transporter T6 - w Antoninku k. Poznania,
- zakład produkcji samochodów Volkswagen Crafter i MAN TGE - w Białęzycach k. Wrześni,
- zakład odlewniczy w Poznaniu (Wilda),
- zakład zabudów specjalnych Swarzędz - Jasin

Volkswagen Poznań - 25 lat inwestycji

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro. W czerwcu tego roku wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni.

Tymczasem zapraszamy do Wrześni:

 

Przeczytaj też:
GTV BUS odbiera 40 MAN TGE - film Volkswagen Multivan T7 również, jako eHybrid

W 2022 roku na rynku pojawi się Volkswagen T7 Multivan.

MAN TGE 4x4 Offroad

Te niepozornie wyglądające samochody dostawcze na prawdę potrafią wiele. Mogliśmy się o tym przekonać podczas imprezy zorganizowanej przez MAN Truck & Bus Polska na Autodromie 4x4 we Włościejewkach.

 

Kolejne ambulansy MAN TGE

W siedzibie firmy AMZ Kutno odbyło się uroczyste przekazanie pierwszej partii 10 ambulansów MAN TGE dla firmy Falck Medycyna.

Ruszają prace nad elektrycznym samochodem dostawczym MAN eTGE z panelami solarnymi na dachu

Firmy MAN Truck & Bus i Sono Motors podpisały list intencyjny. Obie firmy zgodziły się zbadać techniczną i ekonomiczną wykonalność integracji technologii Sono Solar z elektrycznym dostawczakiem MAN eTGE.

MAN TGE w niezwykłej konfiguracji

Do floty firmy Scrivin Logistics z Wielkiej Brytanii dołączył ciągnik siodłowy MAN TGE 3.180.

Elektryczne samochody dostawcze MAN eTGE we flocie DHL Parcel

Samochody elektryczne będzie można spotkać m.in. na ulicach Warszawy, Gdańska, czy Poznania.

MAN TGE w programie Nasz nowy dom

Od czasu wprowadzenia na polski rynek samochodów dostawczych MAN TGE, MAN truck & Bus Polska wziął udział w licznych inicjatywach mających na celu pomoc nie tylko instytucjom charytatywnym, ale też konkretnym osobom.

 

Cyfrowe lusterko wsteczne w samochodach dostawczych Ford

Nowe lusterko wewnętrzne działa również jako ekran i pokazuje sytuację na drodze za pomocą tylnej kamery. W rozwiązanie to można doposażyć modele Transit i Transit Custom.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL