Pierwsze Scanie CNG na Litwie

ScaniaR CNG

Scania, wraz z firmą logistyczną Vlantana i dostawcą infrastruktury gazowej SG Dujos, zaprezentowała pierwszą na Litwie ciężarówkę napędzaną gazem ziemnym.

Istnieje rosnące zapotrzebowanie na ciężarówki, które są zgodne z najwyższymi standardami ochrony środowiska w branży logistycznej w wyniku poprawy infrastruktury i dobrej rentowności dla przewoźników.

- Scania oferuje zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w transporcie, a nowa generacja ciężarówki Scania R410 CNG jest tego przykładem - powiedział Darius Snieška, dyrektor Scania Lietuva. - Jest to przyjazne dla środowiska i opłacalne rozwiązanie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń o 15 procent przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Podczas testu drogowego CNG dążymy do zebrania bardziej szczegółowych informacji i danych dla alternatywnych rozwiązań paliwowych.

Vlantana będzie pierwszą firmą, która skorzysta z ciężarówek Scania CNG

Oprócz szansy na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, poprzez obniżenie kosztów eksploatacji, ciężarówkę Scania CNG należy uznać za świetny przykład przygotowujący się do kolejnego etapu, jakim jest planowana budowa sieci gazowej na Litwie.

Budowa infrastruktury CNG to świetny przykład przygotowujący do kolejnego etapu, jakim jest sieć LNG na Litwie. Obecnie Litwa ma dziewięć stacji sprężania gazu do ciężarówek napędzanych CNG. Sa one zlokalizowane w Wilnie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. Pierwsze stacje LNG dla pojazdów na Litwie mają zacząć funkcjonować w 2019 roku.

W Europie istnieje spora już sieć stacji CNG: w Estonii jest ponad dziesięć stacji CNG, w Polsce ponad 20 stacji (jedna w prawie każdym dużym mieście), a także bardzo rozbudowana sieć w Czechach.

Wykorzystanie gazu ziemnego do ciężarówek na Litwie jest wciąż nowością

- Era gazu ziemnego jako paliwa samochodowego na Litwie zaczęła się dopiero w tym roku. Staje się idealną alternatywą dla rynku transportowego, nie tylko ze względu na aspekty środowiskowe, ale także z przystępność cen. W 2019 roku planujemy otworzyć co najmniej dwie stacje CNG oraz pierwszą stację LNG dla pojazdów na Litwie - mówi Virginijus Korsakas, dyrektor generalny SG Dujos, wiodący dostawca infrastruktury gazowej na Litwie.

Informacje o rozbudowie sieci CNG-LNG na Litwie są również dobrą wiadomością dla polskich przewoźników, którzy będą mogli realizować dostawy na Litwę za pomocą ciężarówek z napędem gazowym.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL