12 listopada - kierowcy pracują, ale kto ich rozładuje?

12 listopada - kierowcy pracują, ale kto ich rozładuje?

Dzień 12 listopada, który oficjalnie stał się dniem wolnym od pracy nadal wzbudza wiele wątpliwości.

Ze względu na fakt, iż każda branża powiązana jest z inną działalnością nie można jej traktować oddzielnie. Zawód kierowcy samochodu ciężarowego nie istnieje w próżni. Przecież twoja praca w dużym stopniu zależy od pracy innych.

12 listopada - nie ma zakazu dla ciężarówek

Choć lista zawodów, które tego dnia będą miały wolne, jest stosunkowo krótka. W dniu 12 listopada, pomimo jednorazowego święta, nie będzie obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Również zgodnie z regulacjami Kodeksu Pracy, praca w święto jest dozwolona dla pracowników zatrudnionych w transporcie i komunikacji, zatem przedsiębiorcy transportowi nie będą zmuszeni do zmiany planów związanych z terminami dostarczenia wcześniej ustalonych ładunków.

- Pracodawca musi pamiętać, aby w przypadku pracy kierowcy w nowo ustalone święto, zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu bieżącego okresu rozliczeniowego. Czyli w praktyce w listopadzie przedsiębiorca będzie zobowiązany do ustalenia planowanej pracy skróconej o jeden dzień roboczy. W sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, kierowcy przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy - mówi Łukasz Włoch ekspert z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

12 listopada - kto pracuje kto świętuje...

Normy dotyczące maksymalnego czasu pracy, prowadzenia pojazdu oraz odbierania minimalnych odpoczynków i przerw pozostają identyczne, jak w inne dni pracy kierowcy.

Dodatkowy wolny od pracy dzień spowoduje większe komplikacje w transporcie, gdyż pracownicy etatowi: spedytorzy, logistycy, magazynierzy, przeładunkowi - zgodnie z prawem - mają w tym dniu święto. Patrząc realistycznie, wiele firm 12 listopada zdecyduje się na wprowadzenie dyżurów. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak pracuje nasz kontrahent.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL