Brak kierowców zagrozi gospodarce

zawód kierowca

Powszechnie obowiązująca teza głosi, że poprzez wprowadzenie autonomicznych ciężarówek ograniczy się zatrudnienie kierowców, a to z kolei obniży koszty transportu.

Jednak niemieckie organizacje transportowe twierdzą, że autonomiczne ciężarówki nie wyeliminują konieczności udziału kierowców. Oznacza to, że popyt rynku pracy na kierowców będzie nadal bardzo duży.

Niestety wizja, niektórych producentów ciężarówek, pogarsza jeszcze bardziej sytuację związaną z rozwojem szkolnictwa zawodowego kierowców. Autonomiczna ciężarówka oznacza brak konieczności zatrudnienia kierowcy, jako słabego ogniwa, które należy wyeliminować.

Federalne Stowarzyszenie Logistyki Transportu Drogowego i Gospodarki Odpadami (BGL) z Frankfurtu nad Menem wskazuje na fakt, że pomimo systemu "autopilot", w samolotach istnieje nadal konieczność obecności pilotów!

Bo TIR nie dojechał

Niemcy są niestety jednym z krajów, które mocno odczuwają brak kierowców. Jeden z supermarketów w Berlinie musiał wywiesić plakat z adnotacją, że z powodu problemów logistycznych, nie wszystkie produkty znajdują się w magazynie.
W trakcie niezwykle gorącego i suchego lata 2018 r. wystąpiły problemy z dostawami wody mineralnej w całych Niemczech. Sytuacja jest napięta. Kiedyś przed świętami był problem z nadmiarem paczek, obecnie dodatkowo brakuje kierowców do ich rozwożenia.

Praca kierowcy nie dla młodych?

Wielu młodych ludzi ma wrażenie, że praca kierowcy ciężarówki nie ma dostatecznych perspektyw i jest to bardzo wyczerpująca praca. W procesach cyfryzacji transportu, kierowca nie tylko ma przewieźć ładunek, ale też niejednokrotnie wykonuje szereg operacji związanych pośrednio z działaniami logistycznymi. Dlatego kierowca ciężarówki - w przyszłości można będzie go nazwać menedżerem transportu - nie będzie mógł zostać zastąpiony przez "automatycznego pilota".

Dlaczego brakuje kierowców?

Obecny brak kierowców ma bardzo konkretne przyczyny. Przede wszystkim, zwłaszcza w Niemczech, brak jest społecznego uznania dla tego zawodu. Powoduje to sytuację, że wielu kierowców nie chce podejmować tej pracy.

Publiczny wizerunek kierowców ciężarówek musi ulec poprawie, tak twierdzą niemieckie organizacje transportowe.

Aby zachęcić do pracy w zawodzie kierowca poprawie muszą ulec również warunki i bezpieczeństwo podczas odpoczynku. Tu duża rolę odgrywają lokalne samorządy, do których należy zapewnienie dostatecznej liczby miejsc i właściwych warunków socjalnych na parkingach.

 

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL